RESULTS FROM THE

11th ANNUAL 2009
IKF

WORLD CLASSIC
Amateur Kickboxing & Muay Thai Championship Tournament



"Return Of The Gladiators!"

JULY
24th, 25th & 26th 2009


"A World Class Venue For A World Class Event!"
The Largest Marriott In The World!
The Orlando World Center Marriott Resort

Special Thanks To

Who gave FREE Mouthguards to ALL The Fighters


Personal & Team Photos From The
2009 IKF World Classic.

If you had photos done at this years IKF World Classic and would like to purchase some, IKF photographer Glenn Berg can be reached at (530) 305-9453.
Glenn's e-mail address is glennberg@sbcglobal.net and his mailing address is
P.O. Box 372, Newcastle, CA, 95658 - On the web at www.GlennBerg.com

For more Photo info Click HERE.



2009 Qualified Fighters Page


MONDAY, July 27th, 2008, AT 11:50 PM/PST



REDEMPTION of EXCELLENCE



2009 IKF World Classic Results


*237 Fighters showed up to "Walk the Walk!"
Of them, 53 went home with IKF World Classic Title Belts!

(*) Not including the Semi Contact Point Kickboxing & 1 of these fighters did not make weight.



  • There were plenty of highlights for this 11th Annual event. Highlights such as;

    • Becky Hallaran and son Keegan becoming the first ever, mother, son combination to win Tournament titles in the same year.

    • Seeing 17 year old Eli McGlothlin win the IKF Tournament Title a RECORD Setting "5 Years in a Row!" He won his first at age 13!

    • Evan Thompson's "Jaw Dropping" neck kick KO at :27 seconds of round 1 was impressive as he won the quickest KNOCKOUT!

    • However, it was 9 year old Brad Zbilski who won this quickest win in the Tournament with his TKO victory at only :26 seconds of round 1.

    • Julie Keppler becoming the oldest fighter to win the IKF Tournament title at 44 years old.

    • Justin Lawrence tieing the record of winning 6 IKF Tournament titles (John Greubel won his 6th title at the 2007 IKF World Tournament before turning professional.) AND becoming the first ever to win the IKF tournament title in all 3 rule styles!

    • Sean McKinnon's HEAD KICK KO at 59 seconds of round 2 to win his title!

    • Constance Thomason and Danielle Wilson meeting for the 3 time in the Tournament, two of those times was for the Tournament Championship. In this match-up, Thomason defeated Wilson by unanimous decision to win the title.

    • Nathan Key becoming a "4 Time" IKF World Classic Champion!

  • But the one that stood out the most in our minds was the memory of the most impressive Knock Out of the tournament! A "Spinning Hook Kick" by the first fighter to win "4" Tournament bouts by TKO/KO, Eric Parker! Parker won his Championship bout at 48 seconds of round 1! This Spinning Hook Kick came after he defeated all 3 of his previous opponents by TKO as he worked his way through the largest fighter bracket of the tournament. To see it on You Tube Click HERE!


2009 IKF WORLD CLASSIC RESULTS BELOW
FIGHT RECORDS SHOWN ARE THE FIGHTERS RECORDS "AFTER" ALL BOUTS OF THE TOURNAMENT




13 OF 13 JUNIOR GIRLS
SHOWED UP TO "WALK THE WALK!"

1 DID NOT MAKE WEIGHT

Aleah Yancey, Little Rock, Arkansas, USA, 0-0/0, 90, 4'11", *8, 8-20-00, David Oudthone

FIGHT RECORDS SHOWN ARE THE FIGHTERS RECORDS "AFTER" ALL BOUTS OF THE TOURNAMENT

___________________________

  • Lightweight 130.1 lbs. - 140 lbs. - 59.10 kg - 63.63 kg
    Junior Girls, FULL CONTACT RULES - AGES 12-13 YEAR OLDS
    WEIGHT ON THIS DIVISION IN 133 TO 137 lbs.
    1. CHAMPION: Amanda Tallmodge, Collinsville, Illinois, USA, 5-2/0, AB: 2-0/1, 133, 5'3", 13, 1-28-96, Tom Whitaker, (618) 344-9675 defeated
    2. Taylor Hayden, Little Rock, Arkansas, USA, 0-1/0, 140, 5'4", 12, 2-4-97, David Oudthone, (501) 773-5875 by TKO at :49 seconds of round 2.

___________________________

  • Flyweight 110.1 lbs. - 120 lbs. - 50.04 Kg - 54.54 Kg
    Junior Girls, FULL CONTACT RULES - AGES 13-14 YEAR OLDS
    WEIGHT 110.1 lbs. - 120 lbs.
    1. CHAMPION: Amanda Zbilski, Lake in the Hills, Illinois, USA, 4-1/2, 119, 5'1", 14, 11-23- 94, Rob Zbilski, (847) 669-7833 defeated
    2. Gabrielle Labbee, Collinsville, Illinois, USA, 1-3/0, AB 1-0/1, 115, 5'4", 14, 8-16-94, Tom Whitaker, (618) 344-9675 by split decision, 29-27, 30-26 & 26-29.

___________________________

  • Junior Middleweight 90.1 lbs. - 100 lbs. - 40.95 Kg - 45.45 Kg.
    JUNIOR GIRLS MODIFIED INTERNATIONAL RULES
    WEIGHT SPREAD 98 LBS TO 108 LBS
    1. CHAMPION: Kay'ce Petko, Pacific, Missouri, USA, 4-2/0, 98, 5'2", 17, 10-22-91, Benny Voyles, (636) 271-7006 defeated
    2. Abbi Folk, Alpharetta, Georgia, USA, 1-2/0, 108, 5'4", 16, 11-4-92, Michael Raymond, (770) 841-3743 by unanimous decision, 30-26, 30-26 and 29-28.
      • Saturday Prelim Round 2:
        • Kay'ce Petko defeated Abbi Folk, Alpharetta, Georgia, USA, 0-2/0, 108, 5'4", 16, 11-4-92, Michael Raymond, (770) 841-3743 by unanimous Decision, 30-26, 30-26, 29-28.
          • Saturday Prelim Round 1:
            • Abbi Folk defeated Alissa Fowler, South Daytona, Florida, USA, 0-1/0, 98, 5'2", 17, 11-12-91, Dominique Simmons, (386) 453-3115 by unanimous decision, 30-27 on all 3 judges cards.
            • Kay'ce Petko defeated Mayra Ramirez, Lake in the Hills, Illinois, USA, 1-1/0, 109, 5', 17, 8-31-91, Rob Zbilski, (847) 669-7833 by TKO at 1:15 of round 1.
  • MODIFIED INTERNATIONAL RULES
    • The rule style will be a mixture of Full Contact & International Rules with these changes:
      • Fighters are REQUIRED to wear Shin Pads - FOOT PADS are Optional.
      • Leg kicks are allowed to the INSIDE & OUTSIDE of BOTH legs but only ABOVE THE KNEE.
      • There will be no kick minimum.
      • Fighters are REQUIRED to wear "Shorts" so that the officials can clearly see the Knee line.

___________________________

  • Junior Welterweight 80.1 lbs. - 90 lbs. - 36.40 Kg - 40.90 Kg.
    INTERNATIONAL RULES: *8-12 YEAR OLDS
    1. CHAMPION: Katrina Nahe, Antioch, California, USA, 4-0-1/2, 90, 5'2", 11, 7-10-97, Dennis Guila, (925) 755-3434 defeated
    2. Tori LaRose, Pacific, Missouri, USA, 1-1/0, 89, NEED HEIGHT, 12, 4-24-97, Benny Voyles, (636) 271-7006 by unanimous decision, 29-27 on all 3 judges cards.
      • Saturday Prelim Round 1:
        • Katrina Nahe defeated Stephanie Oudthone, Little Rock, Arkansas, USA, 3-2/2, 87, 5', 10, 8-15-98, David Oudthone, (501) 773-5875 by TKO at 0:38 of round 1.
        • Tori LaRose defeated Alexis Faust. San Jose, California, USA, 0-1/0, 81, 4'11", 11, 8-5-97, Allan Maravilla, (408) 506-7553 by TKO at 1:00 of round 1.
          • DID NOT MAKE WEIGHT: Aleah Yancey, Little Rock, Arkansas, USA, 0-0/0, 90, 4'11", *8, 8-20-00, David Oudthone.
            (*) Age OKed by Trainer.



57 OF 58 JUNIOR BOYS
SHOWED UP TO "WALK THE WALK!"

1 WAS A NO SHOW

Matthew Wald, Spring, Texas, USA, 1-0/0, 160, 6', 17, 5-6-92, Patwmwadee, (281) 298-3662

FIGHT RECORDS SHOWN ARE THE FIGHTERS RECORDS "AFTER" ALL BOUTS OF THE TOURNAMENT

___________________________

  • Junior Featherweight 60.1 lbs. - 70 lbs. - 27.31 Kg - 31.81 Kg.
    FULL CONTACT RULES: 8-10 YEAR OLDS
    1. CHAMPION: Keegan Halloran, Ftn Inn, South Carolina, USA, 2-0/1, 65, 4'5", 8, 12-8-00, Ray Thompson, (864) 967-3930 defeated;
    2. Brad Zbilski, Huntley, Illinois, USA, 1-1/0, 70, 4'3", 9, 5-25-00, Rob Zbilski, (847) 530-8334 by unanimous decision 30-27, 28-29, 29-28.
      • Saturday Prelim Round 1:
        • Brad Zbilski defeated Haytham Nawaz, Burlington, Ontario, Canada, 1-1/0, 61, 4', 8, 8-21-00, Muzammal Nawaz, (905) 407-2188 by TKO at :26 seconds of round 1.

___________________________

  • Junior Featherweight 60.1 lbs. - 70 lbs. - 27.31 Kg - 31.81 Kg.
    INTERNATIONAL RULES: 9-10 YEAR OLDS
    1. CHAMPION: Nikita Ababiy, Brooklyn, New York, USA, 7-1/2, 69, 4'2", 10, 10-20-98, Akmoljan Zakirov, (718) 810-6555 defeated;
    2. Matthew Giles, Safety Harbor, Clearwater, Florida, USA, 5-1/1, 68, 4'6", 9, 10-21-99, Gary Hellman, (727) 724-8443, by KO at 1:56 of round 1.
      • Saturday Prelim Round 1:
        • Matthew Giles defeated Louis Domenech Jr. Sunrise, Florida, USA, 0-1/0, 65, 4'2", 10, 5-13-99, Roger Krahl, (954) 742-5753 by unanimous decision, 30-27, 30-27, 30-27,

___________________________

  • Junior Lightweight 70.1 lbs. - 80 lbs. - 31.86 Kg - 36.36 Kg
    FULL CONTACT RULES: 9-11 YEAR OLDS
    1. CHAMPION: Reshat Mati, Brooklyn, New York, USA, 8-1/2, 75, 4'8", 10, 9-14-98, Akmoljan Zakirov, (718) 810-6555 defeated;
    2. Chandler Guthrie, Atlantic Beach, Florida, USA, 1-1, 73, 6'6", 9, 11-30-99, Dan Benaitis by TKO at 52 seconds of round 1.
      • Saturday Prelim Round 2:
        • Reshat Mati defeated John McCoy, Moultrie, Georgia, USA, 4-2/1, 78, 4'10", 11, 7-7-98, Richie McCoy, (229) 921-7535 by TKO at :37 seconds of round 1.
        • Chandler Guthrie defeated Daniel Benaitis Jr., Orlando, Florida, USA, 0-2, 78, 4'7", 9, 4-11-00, Dan Benaitis by split decision, 29-28, 29-28, 27-30.
          • Saturday Prelim Round 1:
            • John McCoy defeated Josue' Linares, Casselberry, Florida, USA, 1-1/0, 71, 4'6", 11, 1-4-98, Mark Kern, (407) 830-7111 by split decision, 29-28, 30-27, 29-28.

___________________________

  • Junior Lightweight 70.1 lbs. - 80 lbs. - 31.86 Kg - 36.36 Kg
    MUAY THAI RULES: 10-12 YEAR OLDS
    1. CHAMPION: Alexander Dumas, Lemon Grove, California, USA, 10-0/2, 76, 4'10", 10, 2-11-99, Victor Beltran, (619) 315-5331 defeated
    2. Nicholas Marrero, Apopka, Florida, USA, 1-1/0, 80, 4'10", 11, 4-5-98, Sensei Angel & David Cummings by unanimous decision, 30-26, 29-27, 29-27.
      • Saturday Prelim Round 1
        • Alexander Dumas, defeated Javier Mestas, Campe Verde, Arizona, USA, 1-1/0, AB: 1-2/0, 76, 5', 11, 11-17-97, Richard Williams, (928) 300-0281 by unanimous decision, 29-28, 30-27, 30-27.
        • Nicholas Marrero defeated Nikolai Raevsky, South Daytona, Florida, USA, 0-2/0, 68, NEED HEIGHT, 12, 5-19-97, Dominique Simmons, (386) 453-3115 by unanimous decision, 30-27, 30-27 and 29-28.

___________________________

  • Junior Middleweight 90.1 lbs. - 100 lbs. - 40.95 Kg - 45.45 Kg.
    INTERNATIONAL RULES: 13-14 YEAR OLDS
    1. CHAMPION: Jared Scoggins, Simpsonville, South Carolina, USA, 9-1/2, 100, 5'2", 14, 3-8-95, Ray Thompson, (864) 967-3930 defeated
    2. Daniel Sheyntsvit, Brooklyn, New York, USA, 6-2/2, 95, 5'3", 14, 9-15-94, Akmoljan Zakirov, (718) 810-6555 by unanimous decision, 29-28, 30-27 & 30-27.
      • Saturday Prelim Round 1:
        • Daniel Sheyntsvit defeated Genaro Clavecilla, Chandler, Arizona, USA, 0-1/0, 100, 5'2", 13, 3-29-96, Sitan Gym, (480) 275-7820 by unanimous decision, 29-28, 30-27, 30-27.
        • Jared Scoggin defeated Preston Whitmarsh, Cottonwood, Arizona, USA, 0-1/0, 95, 5'1", 14, 12-9-94, Richard Williams, (928) 300-0218 by TKO at :27 seconds of round 1.

___________________________

  • Atomweight 100.1 lbs. - 110 lbs. - 45.5 Kg - 50.00 Kg.
    INTERNATIONAL RULES: 11-12 YEAR OLDS
    1. CHAMPION: Justin Kozinski, Monee, Illinois, USA, 3-1/1, 105, 5'2", 12, 4-12-97, Peter Fanas, (815) 953-0102 defeated
    2. Andres Ponce, Cottonwood, Arizona, USA, 0-1/0, AB: 5-1/0, 105, 5'1", 11, 7-11-97, Richard Williams, (928) 300-0218 by unanimous decision, 30-27, 29-28 & 29-28.

___________________________

  • Bantamweight 110.1 lbs. - 120 lbs. - 50.04 Kg - 54.54 Kg.
    INTERNATIONAL RULES: 14-15 YEAR OLDS
    1. CHAMPION: Nicholas Torrance, Evans, Georgia, USA, 18-2/4, AB: 19-3/0, 115, 5'2", 14, 12-3-94, Mark Greubel, (706) 737-0911 defeated
    2. Nicholas Hodgin, Bradenton, Florida, USA, 1-3-1/1, 120, 5'9", 15, 12-27-93 Erik Marshall, (941) 812-2560 by KO at :28 seconds of round 1.

___________________________

  • Bantamweight 110.1 lbs. - 120 lbs. - 50.04 Kg - 54.54 Kg.
    MUAY THAI RULES: 15-16 YEAR OLDS
    1. CHAMPION: Ricky Turcios, Spring, Texas, USA, *2-0/0, 119, 5'8", 16, 6-5-93, Patumwadee, (281) 298-3662 defeated
    2. Antonio Milanes, Brooksville, Florida, USA, 1-1/1, 120, NEED HEIGHT, 16, 8-15-92, Dan Rawlings, (352) 556-8746 by unanimous decision, 30-27, 30-27 & 29-28.
      • Saturday Prelim Round 1:
        • Ricky Turcios defeated Michael Menzies, South Daytona, Florida, USA, 0-2/0, 120, 5'4", 15, 10-5-93, Dominique Simmons, (386) 453-3115 by unanimous decision, 30-26 on all 3 judges cards.
      • (*) Ricky Turcios entered the tournament 0-0.

___________________________

  • Featherweight 120.1 - 130 lbs. - 54.59 kg - 59 kg.
    FULL CONTACT RULES: 11-12 YEAR OLDS
    1. CHAMPION: Dalton Voyles, Pacific, Missouri, USA, 7-0/1, 125, 5'1", 12, 7-18-96, Benny Voyles, (636) 271-7006 defeated
    2. Tyranh Watkins, Simpsonville, South Carolina, USA, 1-1/0, 124, 4'9", 11, 12-17-97, Ray Thompson, (864) 967-8649 by unanimous decision, 30-27 on all 3 judges cards.
      • Saturday Prelim Round 1:
        • Dalton Voyles defeated Levi Borders, Collinsville, Illinois, USA, 6-5/0, 125, 5'5", 12, 11-26-96, Tom Whitackers, (618) 346-0809 by TKO at break of round 1 & 2.

___________________________

  • Featherweight 120.1 - 130 lbs. - 54.59 kg - 59 kg.
    INTERNATIONAL RULES: 13-14 YEAR OLDS
    1. CHAMPION: Alban Kaziu, Brooklyn, New York, USA, 8-1/0, 129, 5'5", 13, 11-2-95, Akmoljan Zakirov, (718) 810-6555 defeated;
    2. Keli'i Leopodo, Antioch, California, USA, 1-1/0, 125, 5'8", 13, 4-26-96, Dennis Guila, (925) 755-3434 by unanimous decision 30-26, 30-26 & 29-27.
      • Saturday Prelim Round 2:
        • Alban Kaziu defeated Chase Faust, Milpitas, California, USA, 1-1/0, 122, 5'10", 14, 2-23-95, Allan Maravilla, (408) 506-7553 by unanimous decision, 30-27, 29-28 & 29-28
        • Keli'i Leopod defeated Jessie Duran, Clarksdale, Arizona, USA, 0-1/0, AB: 1-2, 130, 5'5", 14, 11-20-94, Richard Williams, (928) 300-0218 by unanimous decision, 29-28, 29-28 & 30-27.
          • Saturday Prelim Round 1:
            • Chase Faust defeated Joseph Cazenave, Oglethorpe, Georgia, USA, 0-1/0, 125, 5'6", 14, 2-10-95, Ken Hudson, (229) 938-9921 by split decision, 30-27, 29-28 & 28-29.

___________________________

  • Featherweight 120.1 - 130 lbs. - 54.59 kg - 59 kg.
    INTERNATIONAL RULES: 15-16 YEAR OLDS
    1. CHAMPION: Peter Kohout, Tallahassee, Florida, USA, 1-1/0, 130, 5'6", 16, 12-11-92, Justin Pickett, (803) 215-8954 defeated;
    2. Grant Landreth, Benton, Arkansas, USA, 1-3/0, 130, 5'11", 16, 6-4-93, Ziemer, (501) 776-0606 by unanimous decision 30-25 on all 3 judges cards.
      • Saturday Prelim Round 1
        • Grant Landreth defeated Adam Bean, Campe Verde, Arizona, USA, 1-1/0, 130, 5'4", 15, 9-13-95, Richard Williams, (928) 300-0218 by unanimous decision, 30-27, 30-27 & 30-28.

___________________________

  • Lightweight 130.1 lbs. - 140 lbs. - 59.10 kg - 63.63 kg.
    INTERNATIONAL RULES: 14-15 YEAR OLDS
    1. CHAMPION: David Lenson, Brooklyn, New York, USA, 10-1/1, 139, 5'9", 14, 7-16-94, Akmoljan Zakirov, (718) 810-6555 defeated;
    2. Rudy McGlothlin, Sherwood, Arkansas, USA, 6-2/2, 140, 5'11", 14, 10-1-94, William McGlothlin, (501) 283-0044 by unanimous decision 30-27, 29-28 & 29-28.
      • Saturday Prelim Round 2:
        • David Lenson defeated Santiago Lomeli, Cottonwood, Arizona, USA, 1-1/0, AB: 1-3/0, 140, 5'10", 15, 10-9-93, Richard Williams, (928) 300-0218 by TKO at 1:23 of round 1.
        • Rudy McGlothlin defeated Hugo Rivera, Antioch, California, USA, 1-1/0, 135, 5'6", 14, 3-13-95, Dennis Guila, (925) 755-3434 by unanimous decision, 29-26, 29-26 & 30-25.
          • Saturday Prelim Round 1:
            • Santiago Lomeli defeated Dennis Marrero, Apopka, Florida, USA, 0-1/0, 140, 5'6", 13, 8-23-95, Sensei Angel & David Cummings, (321) 439-3240 by TKO at 1:18 of round 3.

___________________________

  • Welterweight 140.1 lbs. to 150 lbs. 62.31 kg - 68.18 kg.
    FULL CONTACT RULES: 14-15 YEAR OLDS
    1. CHAMPION: Beka Gulbatashvili, Brooklyn, New York, USA, 5-1/0, 148, 5'8", 14, 9-23-94, Akmoljan Zakirov, (718) 810-6555 defeated;
    2. Danny Klick, Independence, Missouri, USA, 4-1/1, 148, 6'1", 15, 12-24-93, Phil Jones, (816) 651-5087 by split decision 29-28, 29-28 & 28-29. 9-23-09: Over the course of the last month and a half this bout was reviewed by 7 IKF judges. Kicks did not play any determining factor in the review for either fighter. After the reviews were done, of the 7 reviewing it, all gave round 1 to Gulbatashvili and all gave round 3 to Klick. Round 2 was split among them with 1 scoring round 2, 10-10. This being said, the decision will not be changed but a rematch with an IKF US Title on the line would be sanctioned for free by the IKF.
      • Saturday Prelim Round 1
        • Danny Klick defeated Santiago Lomeli, Jupiter Garzon Longwood, Florida, USA, 1-1/0, 147, 5'7", 15, 5-29-94, Mark Kern, (407) 830-7111 by unanimous decision, 30-27 on all 3 judges cards.

___________________________

  • Welterweight 140.1 lbs. to 150 lbs. 62.31 kg - 68.18 kg.
    FULL CONTACT RULES: 16-17 YEAR OLDS
    1. CHAMPION: Justin Scoggins, Simpsonville, South Carolina, USA, 17-0/3, 141, 5'7", 17, 5-2-92, Ray Thompson, (864) 967-3930 defeated;
    2. Zane Schmidt, Pacific, Missouri, USA, 5-3/0, 149, 5'10", 16, 10-27-92, Benny Voyles, (636) 271-7006 by majority decision 30-28, 29-28 & 29-29.
      • Saturday Prelim Round 2:
        • Justin Scoggins defeated Devin Smith, Beloit, Illinois, USA, 5-6/1, 150, 5'10", 16, 9-3-92, Craig Monyelle, (815) 389-8501 by unanimous decision, 30-26, 30-26 & 30-27.
        • Zane Schmidt defeated Justin Ochoa, Hollywood, Florida, USA, 1-32/0, 150, 5'4", 17, 5-7-92, Daniel Pineda, (954) 989-2844 by unanimous decision, 30-27 on all 3 judges cards..
          • Saturday Prelim Round 1:
            • Devin Smith defeated Zach King. Danville, Kentucky, USA, 29-2/21, 141, 5'8", 17, 5-16-92, Jeff King, (859) 319-1635 by unanimous decision, 29-28, 29-28 & 30-27.

___________________________

  • Light Middleweight 150.1 lbs to 160 lbs. 68.22 kg - 72.72 kg.
    MUAY THAI RULES: 16-17 YEAR OLDS
    1. CHAMPION: Jose De La Barrbra, S. Beloit, Illinois, USA, 3-1/1, 160, 5'10", 17, 1-10-92, Goz Gardner, (815) 389-8501 defeated;
    2. Brad McDonald, Portugal Cove, Newfoundland, Canada, 5-2/0, AB: 2-0/0, 160, 5'8", 16, 9-26-92, James Richard, (709) 697-2006 by split decision 29-28, 30-27 & 28-29.
      • Saturday Prelim Round 1
        • Jose De La Barrbra defeated Michael Almanza, Apopka, Florida, USA, 1-2/1, 159, 5'11", 17, 10-7-91, Sensei Angel & David Cummings, (321) 439-3240 by TKO at :58 seconds of round 1.
        • Brad McDonald defeated Derek Deanda, South Daytona, Florida, USA, 1-4/0, 155, 5'11", 17, 8-26-91, Dominique Simmons, (386) 453-3115 by unanimous decision, 29-28 on all 3 judges cards.
      • NO SHOW: Matthew Wald, Spring, Texas, USA, 1-0/0, 160, 6', 17, 5-6-92, Patwmwadee.

___________________________

  • Middleweight 160.1 lbs to 170 lbs. 72.77 kg - 77.27 kg.
    FULL CONTACT RULES: 16-17 YEAR OLDS
    1. CHAMPION: Eli McGlothlin, (2008 IKF Tournament Champion) Sherwood, Arkansas, USA, 14-5/0, 170, 5'10", 17, 3-25-92, William McGlothlin, (501) 283-0044 defeated;
    2. Michael Reid, Minooka, Illinois, USA, 16-2/3, 160+, 5'8", 15, 2-4-94, Peter Farias, (815) 735-0333 by unanimous decision 29-28 on all 3 judges cards.
      • Saturday Prelim Round 1
        • Michael Reid defeated Taylor Krahl, Carl Springs, Florida, USA, 20-4/3, 169, 6'1", 16, 8-20-92, Roger Krahl, (954) 742-5753 by unanimous decision, 30-25 on all 3 judges cards..



41 OF 43 ADULT WOMEN
SHOWED UP TO "WALK THE WALK!"
2 WERE NO SHOWS

Jennifer Brown, Northbay Ontario, Canada, 0-0/0, 118, 5'2", 27, 8-24-81, Robert Dixon
Sashia Azeredo, Chandler, Arizona, USA, 0-0/0, 120, 5'2", 20, 1-3-89, Thiago Azeredo


FIGHT RECORDS SHOWN ARE THE FIGHTERS RECORDS "AFTER" ALL BOUTS OF THE TOURNAMENT

___________________________

  • Atomweight 110 lbs. & Below 50.00 kg & Below
    FULL CONTACT RULES
    1. CHAMPION: Kenzie Rite, Burrlington, Ontario, Canada 11-4/0, 101, 5'2", 19, 3-16-90 M. Nawaz, (905) 407-2188 defeated;
    2. Laryssa Zarate, Huntley, Illinois, USA 11-5/3, 109, 5'7", 18, 10-27-90 Rob Zbilski, (847) 669-7833 by unanimous decision 29-28 on all 3 judges cards.
      • Saturday Prelim Round 1
        • Kenzie Rite defeated Kelli Cooper, Evans, Georgia, USA 2-5, 110, 5'2", 20, 6-8-89 Mark Greubel, (706) 564-2411 by unanimous decision, 30-27 on all 3 judges cards..

___________________________

  • Bantamweight 110.1 - 120 lbs. - 50.04 kg - 54.54kg.
    FULL CONTACT RULES
    1. CHAMPION: Jackie Lawarance, Burrlington, Ontario, Canada 11-6-3/0, 120, 4'10", 20, 1-9-89 M. Nawaz, (905) 407-2188 defeated;
    2. Abby Malone, Benton, Arkansas, USA, 1-1/0, 120, 5'3", 27, 12-30-81, Danny Dring, (501) 834-3537, by TKO at the break of round 1 & 2.
      • NO SHOW: Jennifer Brown, Northbay Ontario, Canada, Robert Dixon, (705) 472-2543.

___________________________

  • Bantamweight 110.1 - 120 lbs. - 50.04 kg - 54.54kg.
    INTERNATIONAL RULES
    1. CHAMPION: Mariea Snyder, Sherwood, Arkansas, USA, 7-6/0, 120, 5'1", 33, 8-16-75, Danny Dring, (501) 580-6316, defeated;
    2. Lisa Wells, South Beloit. Illinois, USA, 14-12/2, 120, 5'6", 34, 12-18-74, Craig Monyelle, (608) 750-0940, by Split decision, 29-28, 30-27 & 28-29.
      • Saturday Prelim Round 1
        • Mariea Snyder defeated Stephanie Stafford, Augusta, Georgia, USA 6-5/0, 111, 5'3", 40, 7-13-68, Mark Greubel, (706) 737-0911 by unanimous decision, 30-27, 29-28 & 29-28.
        • Lisa Wells defeated Kim White, Jackson, Tennessee, USA, 0-1/0, 116, 5'7', 38, 10-16-70, Greg Slack, (731) 618-0912, by unanimous decision, 30-27, 29-28 & 29-28

___________________________

  • Bantamweight 110.1 - 120 lbs. - 50.04 kg - 54.54kg.
    MUAY THAI RULES
    1. CHAMPION: Tiffany Connell, Bradenton, Florida, USA 12-2/1, AB: 1-1, 117, 5'3", 21, 11-13-87 Erik Marshall, (941) 812-2560 defeated;
    2. Tecia Torres Moncaio, Oakland Park, Florida, USA 5-1/1, 119, 5'1", 19, 8-16-89 Larry Borden, (754) 244-8590 by unanimous decision, 29-28, 30-27 & 29-28.
      • Saturday Prelim Round 2:
        • Tiffany Connell defeated Christina James, Cochrane, Alberta, Canada 2-1/0, 120, 5'3", 36, 12-30-72 Trevor Smandych, (403) 208-1296 by unanimous decision, 30-27 on all 3 judges cards.
        • Tecia Torres Moncaio defeated Hannah Wilson, Germantown, Tennessee, USA 3-1/1, 118, 5'4", 18, 8-31-90 Jonathan Border, (901) 283-0871 by unanimous decision, 30-27, 30-27 & 29-28
          • Saturday Prelim Round 1:
            • Tiffany Connell defeated Angelica Henson, Jacksonville, Florida, USA 1-1/1, 120, 5'2", 29, 12-14-79 Ben Brotherton, (904) 329-0892 by split decision, 30-27, 30-26 & 28-29.
            • Christina James defeated Pricsilla Primero, Altamonte Springs, Florida, USA 0-2/0, 119, 5'8", 17, 4-28-91 Sensei Angel & David Cummings, (321) 439-3240 by TKO at 1:59 of round 2.
            • Hannah Wilson defeated Marcela Soto Prats, San Jose, San Jose, Costa Rica 6-1/3, 117, 5'2", 25, 2-25-84 Maises Garay, (506) 88971962 by unanimous decision, 28-29 on all 3 judges cards.
            • Tecia Torres Moncaio defeated Ashley Altman, Atlanta, Georgia, USA 6-3/1, 120, 5'6", 24, 11-21-84 Phillip Botha, by split decision, 29-28, 29-28 & 28-29.
          • NO SHOW: Sashia Azeredo, Chandler, Arizona, USA, 0-0/0, 120, 5'2", 20, 1-3-89, Thiago Azeredo.

___________________________

  • Featherweight 120.1 lbs. - 130 lbs. 54.59 kg - 59.09 kg.
    INTERNATIONAL RULES
    1. CHAMPION: Kesha Springle, Augusta, Georgia, USA 6-0/2, 129, 5'2", 29, 11-2-79 Mark Greubel, (706) 737-0911 defeated;
    2. Carolina Garcia, San Pedro, San Jose, Costa Rica 1-2/0, 127, 5'2", 28, 2-4-81 Alejandro Alarado, 506 8860 1616 by unanimous decision, 29-28, 30-27 & 29-28.
      • Saturday Prelim Round 1
        • Carolina Garcia defeated Nicky Bryant, Sherwood, Arkansas, USA 6-3/1, 125, 5'8", 20, 7-22-88 Danny Dring, (501) 834-3537 by unanimous decision, 30-27 on all 3 judges cards.

___________________________

  • Lightweight 130.1 lbs. - 140 lbs. 59.13 kg - 63.63 kg.
    FULL CONTACT RULES
    1. CHAMPION: Becki Halloran, Ftn Inn, South Carolina, USA, 4-2/1, 139, 5'7", 37, 7-20-71, Ray Thompson, (864) 967-3930 defeated;
    2. Jennifer Schwarz, Texarkana, Texas, USA 2-5/0, 135, 5'5", 38, 3-12-71, Danny Dring, (501) 834-3537, by unanimous decision, 30-25, 30-25 & 30-27.

___________________________

  • Lightweight 130.1 lbs. - 140 lbs. 59.13 kg - 63.63 kg.
    MUAY THAI RULES
    1. CHAMPION: Katherine Johnson, Atlanta, Georgia, USA 16-1/2, 140, 5'10", 26, 9-6-82 Carlos Santana, NEED TRAINERS NUMBER, defeated
    2. Lindsay Scheer, Louisville, Kentucky, USA 11-5/1, 135, 5'8", 24, 5-5-85 Eric Haycraft, (502) 224-1611 by unanimous decision, 30-27, 30-27 & 29-28.
      • Saturday Prelim Round 2:
        • Lindsay Scheer defeated Jessica Gladstone, Calgary Alberta, Canada 15-7-1/4, 135, 5'8", 26, 11-18-82 Trevor Smandych, (403) 863-4074 by unanimous decision, 30-27 on all 3 judges cards.
        • Katherine Johnson defeated Tammy Crickard, Portugal Cove, Newfoundland, Canada, 5-2/0, AB: 2-0/0, 134, 5'3", 29, 10-4-79, James Richard, (709) 697-2006 by TKO at :41 seconds of round 1.
          • Saturday Prelim Round 1:
            • Lindsay Scheer defeated Caressa Kibler, South Daytona, Florida, USA 7-3/1, 140, 5'7", 18, 10-2-91, Dominique Simmons, (386) 453-3115 by split decision, 30-27, 30-27 & 28-29.
            • Jessica Gladstone defeated Anna Domanska. Aurora, Illinois, USA 3-2/0, 140, 5'7", 22, 3-1-87 Lukasz Banach, (630) 888-0431 by unanimous decision, 29-28, 30-29 & 29-28.
            • Tammy Crickard defeated Laura Bock, Dixon, Illinois, USA 0-2/0, 135, 5'7", 32, 11-24-76 Trirong Khuntange, (815) 590-6527 by unanimous decision, 30-26, 30-27 & 30-27.
            • Katherine Johnson defeated Liz Viramontes, San Bernardino, California, USA 5-3, 139, 5'6", 29, 11-11-79 Jim VanOver, (760) 900-8289 by TKO at 1:50 of round 2.

___________________________

  • Welterweight 140.1 lbs. - 150 lbs. 63.68 kg - 68.18 kg.
    FULL CONTACT RULES
    1. CHAMPION: Rebekah Verdin, Taylors, South Carolina, USA, 3-1/2, 149, 5'4", 22, 2-3-82, Ray Thompson, (864) 967-3930 defeated
    2. Rickie Gomes, South Beloit. Illinois, USA, 7-2/2, 148, 5'6", 21, 6-29-87, Craig Monyelle, (608) 750-0940 by unanimous decision, 29-28 on all 3 judges cards.
      • Saturday Prelim Round 1
        • Rebekah Verdin defeated Sarah Arnold, Eau Claire, Wisconsin, USA 0-1, 145, 5'6", 9-20-84 Mike Lind, (715) 835-0381 by unanimous decision, 30-27 on all 3 judges cards.

___________________________

  • Welterweight 140.1 lbs. - 150 lbs. 63.68 kg - 68.18 kg.
    MUAY THAI RULES
    1. CHAMPION: Dorthy Schultz, Oak Park, Illinois, USA 4-1/0, 145, 5'7", 25, 2-17-84 Lukasz Banach, (680) 888-0431
    2. Rochelle Gladney, Portugal Cove, Newfoundland, Canada 3-1/0, AB: 1-0/0, 150, 5'9", 18, 2-22-91 James Richard, (709) 697-2006 by unanimous decision, 30-27 on all 3 judges cards.
  • Middleweight 160.1 lbs. - 175 lbs. - 72.73 kg. to 79.54 kg.
    INTERNATIONAL RULES
    1. CHAMPION: Julie Keppler, Crystal Lake, Illinois, USA 7-4/2, 165, 5'11", 44, 5-10-65 Rob Zbilski, (847) 669-7833 defeated
    2. Missy Newton, Greenbrier, Arkansas, USA, 3-1/0, 165, 5'8", 26, 7-26-82, Joel Newton, (501) 472-6711, by split decision, 30-27, 30-27 & 27-30.
      • Saturday Prelim Round 1
        • Julie Keppler defeated Jessica Powers, Collierville, Tennessee, USA, 0-1/0, 175, 5'5", 27, 4-26-82, Jonathan Border, (901) 283-0871, by unanimous decision, 30-27 on all 3 judges cards.
        • Missy Newton defeated Tammy Crickard, Rachel Stephens Smyrna, Georgia, USA 0-2/0, 162, 5'7", 30, 9-1-78 Dana King, (404) 824-8862 by unanimous decision, 29-28, 30-27 & 29-28..

___________________________

  • Heavyweight 175.1 lbs. - 200 lbs. MAX 79.59 kg. to 90.90 kg. MAX
    INTERNATIONAL RULES
    1. CHAMPION: Constance Thomason, Simpsonville, South Carolina, USA, 7-2/0, 183, 5'10", 40, 8-1-68, Ray Thompson, (864) 967-3930 defeated
    2. Danielle Wilson, Lakeland, Tennessee, USA, 2-7, 195, 5'6", 5-23-77, Jonathan Border, (901) 283-0871, by split unanimous decision, 30-27 on all 3 judges cards.



125 OF 137 ADULT MEN
SHOWED UP TO "WALK THE WALK!"


12 WERE NO SHOWS

Will Friedsberg, Niceville, Florida, USA 0-0/0, 145, 5'10", 16, 6-22-93 C.D. Williamson
Ryan Ruddy, Oviedo, Florida, USA 0-0/0, 149, 5'7", 21, 10-25-87 Self
Steven Chin, Miami, Florida, USA 2-3/1, AB: 2-0, 150, 5'6", 22, 3-22-87
William Velasquez, Lake Mary, Florida, USA 0-0/0, 148, 5'9", 22, 12-26-86 Allister Wilson
Robert Dixon, Northbay Ontario, Canada 3-3-1/0, 155, 5'7", 31, 1-14-78 Jo Brown
Ryan Brown, Valricd, Florida, USA 2-3/1, 159, 6'2", 29, 1-6-80, Dan Rawlings
Chasz Kobea, Riverview Florida, USA 4-1/1, 160, 5'9", 26, 10-14-82 Dan Rawlings
Alex Morono, The Woodlands, Texas, USA 2-2/1, 159, 5'11", 18, 8-16-90 Patum Wadee
Lawrence Ward, East Palo Alto, California, USA 2-1-1/0, 165, 6', 27, 12-8-81 Jongsanan
Patrick O'Reilly, Coral Springs, Florida, USA 0-1/0, 175, 5'11", 22, 4-3-87 Jose Caal
Nick Aiello, Scarborough, Ontario, Canada 6-2/2, 190, 6', 32, 12-11-76 Self
Frank Ortiz, St. Augustine, Florida, USA 0-0/0, 210, 6', 31, 10-15-77 Brian Wright




FIGHT RECORDS SHOWN ARE THE FIGHTERS RECORDS "AFTER" ALL BOUTS OF THE TOURNAMENT

___________________________

  • Bantamweight 120 lbs. & Below - 54.54 kg & Below
    MUAY THAI RULES
    1. CHAMPION: Conrad Martinez, Chandler, Arizona, USA *2-0/0, 120, 5'9", 28, 1-22-81 Thiago Azeredo, (480) 275-7820 defeated
    2. Cameron Monyelle, South Beloit. Illinois, USA 9-7/0, 116, 5'5", 17, 7-7-91 Craig Monyelle, (608) 750-0940, by TKO at 42 seconds of round 2.
      • Saturday Prelim Round 1
        • Conrad Martinez defeated Shane Streator, Schavmburg. Illinois, USA, 6-2/2, 117, 5'10", 17, 3-12-92, Mark Streator, (847) 409-0007, by unanimous decision, 30-27 on all 3 judges cards.
      • (*) Conrad Martinez started the tournament 0-0.

___________________________

  • Featherweight 120.1 - 130 lbs. - 54.59 kg - 59 kg.
    FULL CONTACT RULES
    1. CHAMPION: Rass Melet, Burrlington, Ontario, Canada 11-5-1, 129, 5'1", 19, 4-26-90 M. Nawaz, (905) 407-2188 defeated
    2. Daniel Regan, Evans, Georgia, USA 1-3/0, 129, 5'9", 20, 8-29-88 Mark Greubel, (706) 737-0911 by unanimous decision, 30-27 on all 3 judges cards.

___________________________

  • Featherweight 120.1 - 130 lbs. - 54.59 kg - 59 kg.
    INTERNATIONAL RULES
    1. CHAMPION: Patrick George, Augusta, Georgia, USA, 4-2/0, 129, 5'8", 23, 12-18-85, Mark Greubel, (706) 737-0911, defeated
    2. Jim Klauba, Chicago, Illinois, USA, 12-7/4, 128, 5'6", 39, 4-2-70, Rob Zbilski, (847) 669-7833, by TKO at 1:03 of round 2.
      • Saturday Prelim Round 2
        • Jim Klauba defeated Chad Monelle, South Beloit. Illinois, USA, 30-9/10, 130, 5'7", 19, 11-8-89, Craig Monyelle, (608) 750-0940, by TKO at 1:40 of round 2.
        • Patrick George defeated Cody Peterson, Kansas City, Kansas, USA, 1-1/0, 128, 5'11", 20, 3-5-89 Phil Jones, (816) 651-5087 by TKO at 1:18 of round 2.
          • Saturday Prelim Round 1:
            • Jim Klauba defeated Courtney Whitley, Camden, Arkansas, USA, 0-2/0, 125, 5'8", 18, 2-22-91 Geoff Trisollini, (870) 665-9652 by unanimous decision, 30-27 on all 3 judges cards.
            • Cody Peterson defeated Akmal Narziev, Brooklyn, New York, USA, 4-2/0, 129, 5'7", 19, 7-25-89, Akmoljan Zakirov, (718) 810-6555, by unanimous decision, 30-27, 30-27 & 29-28.
            • Patrick George defeated Michael Roster, Conway, Arkansas, USA, 2-2/0, 130, 5'3", 20, 10-9-88, Joel Newton, (501) 472-6711 by unanimous decision, 29-26, 30-26 & 30-26.

___________________________

  • Featherweight 120.1 - 130 lbs. - 54.59 kg - 59 kg.
    MUAY THAI RULES
    1. CHAMPION: Scott Sawade, Mt. Washington, Kentucky, USA, *8-3/5, 128, 5'8", 18, 12-8-90 Eric Haycraft, (502) 224-1611, defeated
    2. Michael Stone, Portugal Cove, Newfoundland, Canada, 2-2/0, AB: 4-0/0, 130, 5'7", 25, 12-15-83, James Richard, (709) 697-2006, by TKO at 1:03 of round 2.
      • Saturday Prelim Round 1
        • Scott Sawade defeated Scott Augustine II, Apopka, Florida, USA, 0-2,/0 129, 5'5", 23, 3-8-86, Sensei Angel & David Cummings, (321) 439-3240 by "Tournament Ruling - Time Fought - Scored Decision."
          This bout had only gone 59 seconds when Augustine got his arm caught in the ropes and partially dislocated his shoulder. It was a non intentional injury that stopped the bout. If a single fight on a fight card it would have been declaired a "No-contest due to the time fought." However, as per tournament rules, a fighter must continue. The first determination was by the ringside physician, "Could Augustine continue the next day?" The answer was "Yes". Next the judges scored the bout for "Time fought" and the decision was split, 2 for Swade, one for Augustine giving Swade the split decision to move on and Augustine a needed injury rest.
          The good news for Augustine is that the loss does not count on his fight record, he was only past up due to the "Tournament Ruling - Time Fought - Scored Decision" circumstance. Sawade also does not get an additional win for the same reason.

___________________________

  • Lightweight 130.1 lbs. - 140 lbs. - 59.10 kg - 63.63 kg.
    INTERNATIONAL RULES
    1. CHAMPION: Edgar Nickson, Augusta, Georgia, USA 9-2/0, 140, 5'6", 20, 12-8-88 Mark Greubel, (706) 737-09 defeated
    2. James McPeak, Augusta, Georgia, USA 4-2/1, 139, 6', 27, 2-31-81 Mark Greubel, (706) 737-0911 by unanimous decision, 30-27 on all 3 cards.
      • Saturday Prelim Round 2
        • Edgar Nickson defeated DeMarion Farmer, Sherwood, Arkansas, USA, 2-1/1, 138, 5'9", 20, 9-5-88, Danny Dring, (501) 834-3537 majority decision, 29-27, 29-27 & 28-28.
        • James McPeak defeated Tony Boles, Powell, Ohio, USA, 1-1/0, 138, 5'6", 35, 2-21-74 Self, (614) 791-9260 by unanimous decision, 30-24 on all 3 judges cards.
          • Saturday Prelim Round 1:
            • DeMarion Farmer defeated Joe Boogich, Orlando, Florida, USA, 0-1/0, 140, 5'7", 25, 2-17-84 Jose Figueroa, (407) 679-6621, by TKO at 1:35 of round 2.
            • Tony Boles defeated Ephrain Reliford, Altamonte Springs, Florida, USA, 4-2/1, 135, 5'6", 18, 9-26-90 Mark Kern, (407) 830-7111, by split decision, 29-28, 29-28 & 28-29.
            • James McPeak defeated Nathan Rutowski, Waukesha, Wisconsin, USA, 6-4/0, 139, 5'9", 25, 3-28-84 Self, (262) 364-8684 by TKO at 1:22 of round 1.

___________________________

  • Lightweight 130.1 lbs. - 140 lbs. - 59.10 kg - 63.63 kg.
    MUAY THAI RULES
    1. CHAMPION: Eric Parker, Tampa, Florida, USA, 9-0/6, 139, 5'6", 37, 2-12-72 Gary Hellman, (727) 724-8443 defeated
    2. Mark Trillas, Davie, Florida, USA, 20-6/3, 140, 5'9", 28, 7-14-80 Self, (954) 680-1815 by KO - "SPINNING HOOK KICK - HEAD KICK" at :48 of round 1.
      • Sunday Prelim Round 3
        • Mark Trillas defeated Vivek Nakarmi, Falls Church, Virginia, USA, 15-3/0, 140, 5'6", 23, 5-7-86 Jeff Ruth, (703) 807-0342 by split decision, 29-28, 29-28 & 28-29.
        • Eric Parker defeated Maurcio Calvo Siles, San Jose, San Jose, Costa Rica, 5-1/1, AB: 1-0/1, 136, 5'7", 24, 10-31-84 Maises Garay, (506) 88971962 by TKO at 1:11 of round 1.
          • Saturday Prelim Round 2:
            • Vivek Nakarmi, defeated Asa Ten Pow, Royal Palm Beach, Florida, USA, 11-3/0, 140, 5'9", 19, 9-29-89 Jerry Ten Pow, (561) 333-7164, by split decision, 29-28, 29-28 & 28-29.
            • Mark Trillas defeated Viet Nguyen, Orlando, Florida, USA, 0-1/0, 140, 5'6", 21, 11-3-87 Alister Wilson, (407) 310-1188 by unanimous decision, 30-25 on all 3 judges cards.
            • Eric Parker defeated Eric Shellard, Winter Springs, Florida, USA, 5-4/2, 139, 5'4", 23, 5-21-86 Ron Rivero, (407) 963-9279 by TKO at break between rounds 1 & 2.
            • Maurcio Calvo Siles defeated Augustino Allison, South Daytona, Florida, USA 4-3/0, 140, 5'11", 20, 8-18-88 Dominique Simmons, (386) 453-3115 by unanimous decision, 30-26, 30-26 & 29-28.
            • Saturday Prelim Round 1:
              • Vivek Nakarmi, defeated Abraham Estacio, Deltona, Florida, USA, 7-2/0, 138, 5'5", 24, 3-10-85 David Cummings, (407) 321-1387, by unanimous decision, 30-27 on all 3 judges cards.
              • Mark Trillas defeated Ray Aninzo, Houston, Texas, USA, 2-2-1/1, 140, 5'9", 27, 5-6-82 Daniel Kim, (281) 298-3662, by unanimous decision, 30-27 on all 3 judges cards.
              • Eric Parker defeated Jhonaton Arias, Orlando, Florida, USA, 0-1/0, 139, 5'10", 21, 11-11-87 SELF, (407) 276-2178 by KO at 1:40 of round 1.
              • Maurcio Calvo Siles defeated Justin Kerlin, Edgewater, Florida, USA, 1-2/0, AB: 1-0/1, 137, 5'9", 19, 8-22-89 Mike Vazquez, (386) 689-0498, by unanimous decision, 29-18 on all 3 judges cards.

___________________________

  • Welterweight 140.1 lbs. to 150 lbs. 62.31 kg - 68.18 kg.
    FULL CONTACT RULES
    1. CHAMPION: Clinso Brumfield IV, Capital Heights, Maryland, USA, 17-3/10, AB: 6-2/4, 150, 6', 18, 3-24-91 Mr. Brumfield, (202) 352-4731 defeated
    2. Nicholas Wesley, Augusta, Georgia, USA, 2-1/0, 139, 6'1", 19, 4-2-90, Mark Greubel, (706) 737-0911 by split decision, 30-27, 30-27 & 28-29.
      • Saturday Prelim Round 2
        • Nicholas Wesley defeated David O'Conner, Blue Ridge, Georgia, USA, 2-3/1, 149, 5'7", 18, 3-13-91 Ben Kiker, (706) 258-2789 by unanimous decision, 29-28 on all 3 judges cards.
        • Clinso Brumfield IV defeated Maco Bianco, Burrlington, Ontario, Canada, 8-5-1, 150, 5'11", 19, 3-11-90 M. Nawaz, (905) 407-2188 by unanimous decision, 29-28, 30-27 & 29-28.
          • Saturday Prelim Round 1:
            • David O'Conner defeated Luis Melendez, Hollywood, Florida, USA, 0-1, 149, 5'8", 21, 4-2-NEED YEAR, Daniel Pineda, (954) 989-2844 by TKO at :12 of round 2.

___________________________

  • Welterweight 140.1 lbs. to 150 lbs. 62.31 kg - 68.18 kg.
    INTERNATIONAL RULES
    1. CHAMPION: Justin Lawrence, Pacific, Missouri, USA, 35-1/18, 148, 5'8", 19, 5-15-90, Benny Voyles, (636) 271-7006 defeated
    2. Chris Richardson, Augusta, Georgia, USA, 8-2/0, 150, 5'11", 21, NEED DOB, Mark Greubel, (706) 737-0911 by unanimous decision, 30-27, 29-28 & 30-27.
      • Saturday Prelim Round 2
        • Chris Richardson defeated Sid Bargo, Marietta, Georgia, USA, 2-1/0, AB: 1-0/0, AM-MMA: 1-1 149, 5'8", 26, 6-15-82 Tony Tucci, (678) 903-0100, by KO at 1:35 of round 1.
        • Justin Lawrence defeated Radion Sokol, Brooklyn, New York, USA, 2-2/0, 149, 5'9", 19, 12-22-89, Akmoljan Zakirov, (718) 810-6555, by TKO at :47 of round 1.
          • Saturday Prelim Round 1:
            • Sid Bargo defeated Bryce Benton, Sherwood, Arkansas, USA, 1-2/0, 149, 5'11", 21, 7-20-87 Danny Dring, (501) 834-3537 by unanimous decision, 29-27 on all 3 judges cards.

___________________________

  • Welterweight 140.1 lbs. to 150 lbs. 62.31 kg - 68.18 kg.
    MUAY THAI RULES
    1. CHAMPION: Troy Sheridan, Scouffville, Ontario, Canada, 3-0/0, 150, 6', 22, 11-1-86 Paul Minhas, (416) 669-1490 defeated
    2. John Hamm, Calgary Alberta, Canada, 12-6/2, 150, 5'10:, 27, 5-25-82 Trevor Smandych, (403) 863-4074 by unanimous decision, 30-25, 29-26 & 29-26.
      • Sunday Prelim Round 3
        • John Hamm defeated Paul Wieser, Orlando, Florida, USA, 2-2/0, 149, 5'9", 25, 9-18-83 Alister Wilson, (407) 677-5269 unanimous decision, 29-28, 30-27 & 30-27.
        • Troy Sheridan defeated by forfeit Eleea Ouroumidis, Scarborough, Ontario, Canada, 2-1/0, 149, 5'6", 26, 3-5-83 Self, (416) 321-2016 - Eleea Ouroumidis was injured in his last bout Saturday and could not continue on Sunday.
          • Saturday Prelim Round 2:
            • John Hamm defeated Mark Barber, Conway, Arkansas, USA, 1-1/0, 149, 5'9", 37, 1-17-72, Self, (501) 428-2885 by TKO at 1:36 of round 1.
            • Paul Wieser defeated Robert Matthiessen, Sterling, Illinois, USA, 2-5/0, 150, 6'1", 30, 12-3-78, Triroag Khuntangte, (815) 590-6527, by split decision, 29-28, 29-28 & 28-29.
            • Troy Sheridan defeated Shawn Dispouette, Louisville, Kentucky, USA, 3-4/0, 145, 5'10", 23, 1-26-86, Eric Haycraft, (502) 224-1611, by unanimous decision, 30-26, 30-26 & 30-27.
            • Eleea Ouroumidis defeated Alexander Diaz, South Daytona, Florida, USA, 1-1/0, 145, 5'8", 21, 4-27-88, Dominique Simmons, (386) 453-3115 by TKO at :49 of round 2.
              • Saturday Prelim Round 1:
                • Mark Barber defeated Rylee Sisk, Alpharetta, Georgia, USA, 2-3/0, 150, 6', 24, 4-9-85 Chris Arp, (678) 205-8633 by unanimous decision, 29-28, 29-28 & 30-27.
                • Shawn Dispouette defeated Corey Springer, Conway, Arkansas, USA, 5-5/3, AB: 3-0/3, 149, 5'11", 21, 11-19-87, Danny Dring, (501) 834-3537 by split decision, 29-28, 29-28 & 28-29.
                • Eleea Ouroumidis defeated Shawn Ducey, Portugal Cove, Newfoundland, Canada, 0-1/0, 147, 5'9", 21, 2-12-88, James Richard, (709) 697-2006 by KO at 1:56 of round 3.

___________________________

  • Light Middleweight 150.1 lbs to 160 lbs. 68.22 kg - 72.72 kg.
    FULL CONTACT RULES
    1. CHAMPION: Jeremy Ramsey, Pacific, Missouri, USA, 18-2/12, AB: 4-1/3, 155, 5'11", 24, 2-14-85, Benny Voyles, (636) 271-7006 defeated
    2. Detwuan O'Connor, Fredricksburg, Virginia, USA, 3-1/1, 157, 5'9", 21, NEED DOB, Chris Manual, (540) 907-1428, by split decision OVERTIME ROUND. After 3 rounds the score was 28-28 on all 3 judges cards. the 4th overtime round was split, 2 judges for Ramsey and 1 for O'Connor.
      • Saturday Prelim Round 2
        • Jeremy Ramsey defeated Ryan Burgess, Trouo, Ontario, Canada, 8-2/0, 152, 5'8", 30, 1-17-78 M. Nawaz, (905) 407-2188 by KO at :53 seconds of round 1.
        • Detwuan O'Connor defeated Glenn Usery, Orlando, Florida, USA, 1-3/1, 159, 5'11", 44, 7-9-64 David Cummings, (386) 215-3104 by unanimous decision, 30-27 on all 3 judges cards.
          • Saturday Prelim Round 1:
            • Ryan Burgess defeated Eugene Ryvkin, Brooklyn, New York, USA, 2-0/0, 159, 5'11", 39, 4-29-70, Akmoljan Zakirov, (718) 810-6555, by unanimous decision, 30-27 on all 3 judges cards.

___________________________

  • Light Middleweight 150.1 lbs to 160 lbs. 68.22 kg - 72.72 kg.
    INTERNATIONAL RULES
    1. CHAMPION: Nathan Key, Augusta, Georgia, USA, 23-1,11, AMMA: 1-0, 159, 6'1", 7-21-89 Mark Greubel, (706) 737-0911 defeated
    2. Joseph LoCicero, Gainsville, Florida, USA, 4-1/1, 160, 6', 20, 8-9-88, JC Papaleo, (917) 902-7499 by TKO - 3 Knockdown Rule - at 1:45 of round 1.
      • Saturday Prelim Round 2
        • Joseph LoCicero defeated Milton Castro, San Pedro, San Jose, Costa Rica, 8-2/4, 159, 5'7", 28, 8-10-80 Tres Rios, 506 8860 1616 by unanimous decision, 29-27, 30-26 & 30-26.
        • Nathan Key defeated Jeremy Clouse, Bradenton, Florida, USA, 8-4/1, AB: 2-0/1, 156, 5'10", 26, 1-11-83 Erik Marshall, (941) 812-2560 by unanimous decision, 30-27 on all 3 judges cards.
          • Saturday Prelim Round 1:
            • Joseph LoCicero defeated Clint Swartzlander, Marietta, Georgia, USA, 0-2/0, AM-MMA: 3-0, 160, 5'9", 29, 8-23-79, Tony Tucci, (678) 903-0100 by split decision, 29-28, 29-28 & 28-29.
            • Jeremy Clouse defeated John Shrader, Gainesville, Florida, USA, 1-1/0, 159, 6', 20, 8-20-88 Mike Lindenmuth, (352) 642-4461 by TKO at 1:24 of round 3.
            • Nathan Key defeated Mitchell Quinones, Coral springs, Florida, USA, 3-1/1, AB: 1-0/0, 159, 5'10", 24, 12-22-84 Fred Davis, (954) 798-4080 by unanimous decision, 29-28, 29-28 & 30-27.

___________________________

  • Light Middleweight 150.1 lbs to 160 lbs. 68.22 kg - 72.72 kg.
    MUAY THAI RULES
    1. CHAMPION: Joseph Valtellini, Scarboraugh, Ontario, Canada, 10-0/4, 160, 6', 24, 5-3-85 Costa Kladianos, (647) 218-2368 defeated
    2. Brian Robertson, Naperville, Illinois, USA, 6-1/0, 160, 5'11", 25, 12-8-83 Lukasz Banach, (680) 888-0431 by unanimous decision, 30-27 on all 3 judges cards.
      • Sunday Prelim Round 3
        • Joseph Valtellini defeated Eric Ingram, Germantown, Tennessee, USA, 3-1/0, AMMA: 4-1, 158, 5'10:, 18, 1-15-91 Jonathan Border, (901) 283-0871, by unanimous decision, 30-27 on all 3 judges cards.
        • Brian Robertson defeated Bert de Graaff, Spring, Texas, USA, 3-1/0, 160, 5'10", 40, 11-30-68 Patwmwadee, (281) 298-3662 by injury forfeit. de Graaff pulled out Sunday morning due to a broken nose suffered in his last Saturday bout.
          • Saturday Prelim Round 2
            • Joseph Valtellini defeated Jaried Gonzalez, Chandler, Arizona, USA, 1-1/0, 160, 6', 21, 10-23-87 Thiago, (480) 276-7820 by TKO at 1:40 of round 2.
            • Eric Ingram defeated Antonio Hernaez, Port Orange, Florida, USA, 3-2/1, AB: 30-13/0, 158, NEED HEIGHT, 31, 5-1-78 Mike Vazquez, (386) 689-0498 by unanimous decision, 30-27 on all 3 judges cards.
            • Brian Robertson defeated Josh Hill, Apopka, Florida, USA, 4-2/1, 159, 5'9", 20, 11-24-89 Sensei Angel, (321) 439-3240 by split decision, 30-27, 29-28 & 28-29.
            • Bert de Graaff defeated Rob Arnott, Portugal Cove, Newfoundland, Canada, 2-1/0, AB: 2-0/0, 153, 5'11", 24, 3-12-85 James Richard, (709) 697-2006 by unanimous decision, 29-27, 30-27 & 30-27.
              • Saturday Prelim Round 1
                • Jaried Gonzalez defeated Chris Arp, Dawsonville, Georgia, USA 1-0/0, 159, 6', 29, 4-13-80 Self, (706) 344-8580 by "No Show DQ" - Arp eventually showed up to the venue about an hour after his bout was scheduled.
                • Antonio Hernaez defeated Chris Nemethy, Apopka, Florida, USA 0-0/1, 159, 5'11", 18, 12-2-90 Sensei Angel & David Cummings, (321) 439-3240 by KO at 1:27 of round 1.
                • Brian Robertson defeated Joseph Miller, Daurie, Florida, USA 0-1/0, 160, 5'9", 22, 1-8-87 Mark Trillas, (954) 540-2510 by majority decision, 28-28, 29-28 & 29-28.
                • Bert de Graaff defeated Telly Wells, Spring Hill, Illinois, USA 11-2-1/3, 160, 5'11", 25, 7-18-83 Dan Rawlings, ( 352) 556-8746 by unanimous decision, 29-28, 29-28 & 30-27.

___________________________

  • Middleweight 160.1 lbs to 170 lbs. 72.77 kg - 77.27 kg.
    INTERNATIONAL RULES
    1. CHAMPION: Nelson "Travis" Jones, Blairsville, Georgia, USA, 11-8-1/2, 170, 6', 32, 7-23-76 Ben Kiker, (706) 226-3318 defeated
    2. J. Ryan Howell, Simpsonville, South Carolina, USA, 3-4/0, 170, 6'1", 28, 7-16-80 Ray Thompson, (864) 967-3930 by unanimous decision, 30-26, 30-27 & 29-27.
      • Saturday Prelim Round 2
        • J. Ryan Howell defeated Kamran Murtazaev, Brooklyn, New York, USA, 3-2/0, 168, 5'10", 19, 3-20-90 Akmoljan Zakirov, (718) 810-6555 by majority decision, 30-27, 29-27 & 28-28.
        • Nelson "Travis" Jones defeated Steele McCall, Marietta, Georgia, USA, 1-1/0, AM-MMA: 5-0, 170, 6', 23, 10-28-85 Mike Littrel, (678) 903-0100 by unanimous decision, 30-27 on all 3 judges cards.
          • Saturday Prelim Round 1
            • J. Ryan Howell defeated Chester Ordonez, Carl Springs, Florida, USA, 0-1/0, 165, 5'9", 18, 6-8-91 Roger Krahl, (954) 742-5753 by unanimous decision, 30-27 on all 3 judges cards
            • Steele McCall defeated Chris Hendry, Augusta, Georgia, USA, 2-2/1, 170, 5'8", 25, 5-3-84 Mark Greubel, (706) 737-3318 by unanimous decision, 29-28, 29-28 & 29-28.
            • Nelson "Travis" Jones defeated Michael Cordell, Bald Knob, Arkansas, USA, 0-1/0, 170, 6'1", 18, 9-5-90 William McGlothlin, (501) 283-0044 by unanimous decision, 30-27 on all 3 judges cards. 28-29.

___________________________

  • Middleweight 160.1 lbs to 170 lbs. 72.77 kg - 77.27 kg.
    MUAY THAI RULES
    1. CHAMPION: Sean McKinnon, Calgary, Alberta, Canada, 21-3/9, 6', 25, 7-5-83 Trevor Smandych, (403) 863-4074 defeated
    2. Mark Sayer, Las Vegas, Nevada, USA, 7-4/0, AB: 1-4/0, 168, 5'9", NEED AGE & DOB, Ken Hahn, (702) 348-0205 by "HEAD KICK" KO at 59 seconds of round 2.
      • Sunday Prelim Round 3
        • Mark Sayer defeated Joe Pernia, Orlando, Florida, USA, 4-1, 170, 5'9", 29, 10-24-79 Chris Vu, 407-679-6621 by unanimous decision, 29-27 on all 3 judges cards
          • Saturday Prelim Round 2
            • Joe Pernia defeated Dan Churilov, Alpharetta, Georgia, USA, 0-3/0, 170, 6'1", 21, 6-23-87 Michael Raymond, (770) 841-3743 byKO at 1:43 of round 1.
            • Mark Sayer defeated Matt Ingram, Jackson, Tennessee, USA, 0-1/0, 170, 5'10", 36, 12-18-72 Greg Slack, (731) 668-2234 by unanimous decision, 29-27, 30-27 & 30-27.
            • Lukasz Banach defeated Ryan Schwartzberg, Weston, Florida, USA, 0-2/0, 169, 5'11", 19, 4-21-90 Roger Krahl, (954) 742-5753 by unanimous decision, 30-26, 30-26 & 29-27.
            • Sean McKinnon defeated Lukasz Banach, Aurora, Illinois, USA, 22-10/6, 165, 5'9", 28, 2-9-89 Self, (630) 888-0431 by forfeit due to injury when Banach could not continue due to an injured foot.
              • Saturday Prelim Round 1
                • Joe Pernia defeated Mark Stars, Baton Rouge, Louisisna, USA, 3-1/0, 170, 6'3", 32, 12-31-76 Dustin Johnson, (225) 572-5674 by split decision, 29-28, 30-27 & 27-30.
                • Sean McKinnon defeated Constantine Khvorostian, Portugal Cove, Newfoundland, Canada, 6-2/2, AB: 2-0/0, 165, 6', 19, 5-12-90 James Richard, (709) 697-2006 by unanimous decision, 30-26, 30-27 & 29-28.

___________________________

  • Light Heavyweight 170.1 lbs to 180 lbs. - 77.31 kg - 81.81 kg.
    FULL CONTACT RULES
    1. CHAMPION: Simon Buettner, Carpentersville, Illinois, USA, 36-3-1/6, AB: 15-2/8, 180, 5'9", 20, 12-16-88 Rob Zbilski, (847) 669-7833 defeated
    2. Caleb Plant, Ashland City, Tennessee, USA, 27-6/12, 170, 6', 17, 7-8-92 Richie Plant, (615) 426-7930 by split decision, 29-28, 30-27 & 28-29.
      • Saturday Prelim Round 2
        • Caleb Plant defeated Joseph Corneroli, Simpsonville, South Carolina, USA, 8-2/5, 179, 5'11", 21, 5-25-88 Ray Thompson, (864) 967-3930 by 4th overtime round. At the end of 3 it was a split decision draw, 30-26 Corneroli, 29-28 Plant and 28-28. The overtime decision was unanimous with all 3 judges.
        • Simon Buettner defeated Travis Mason, Wanship, Utah, USA, 7-2/1, 178, 6', 27, 5-4-82 Self, (801) 367-8298 by TKO at 1:05 of round 2.
          • Saturday Prelim Round 1
            • Caleb Plant defeated Kevin Pearson, Newberry, Florida, USA, 3-1/0, 171, 5'10", 22, 11-20-86 JC Papaleo, (917) 902-7499 by KO at 1:40 of round 1.

___________________________

  • Light Heavyweight 170.1 lbs to 180 lbs. - 77.31 kg - 81.81 kg.
    MUAY THAI RULES
    1. CHAMPION: Tyler Kennedy, Portugal Cove, Newfoundland, Canada, 5-1/1, AB: 5-0/3,172, 5'8", 17, 12-1-91 James Richard, (709) 697-2006 defeated
    2. Amir Dadovic, Lawrenceville, Georgia, USA, 6-3/1, 179, 6'2", 26, 4-1-83 Supin Hsu, (678) 662-3038 by split decision, 29-28, 29-28 & 27-30.
      • Saturday Prelim Round 2
        • Amir Dadovic defeated Brent Sisson, Rock Falls, Illinois, USA, 1-2/0, 180, 6'1", 31, 9-27-77 Trirong Khuntangta, (815) 590-6527 by unanimous decision, 29-28 on all 3 judges cards.
        • Tyler Kennedy defeated Kyle Kling, South Daytona, Florida, USA, 2-4-1/0, 175, 6'2", 19, 8-18-87 Dominique Simmons, (386) 453-3115 by unanimous decision, 30-27 on all 3 judges cards.
          • Saturday Prelim Round 1
            • Brent Sisson defeated Jamrez Heard, Little Rock, Arkansas, USA, 6-4/3, 175, 6'1", 18, 2-16-91 David Oudthone, (501) 773-5875 by TKO at 1:45 of round 3.
            • Kyle Kling defeated Adam Tindal Orlando, Florida, USA, 0-1/0, 179, 6'4", 21, 10-20-87 Alistuir Wilson, (407) 677-5269 by split decision, 29-28, 29-28 & 28-29.

___________________________

  • Cruiserweight 180.1 lbs. - 190 lbs. - 81.5 kg - 86.3 kg.
    INTERNATIONAL RULES
    1. CHAMPION: Evan Thompson, Simpsonville, South Carolina, USA, 9-2/4, 189, 6'3", 24, 6-26-84 Ray Thompson, (864) 967-3930 defeated
    2. Michael Bevis, Stuart, Florida, USA, 1-1, 185, 6'2", 36, 7-16-72, Rich & Rob Kleabir, (772) 287-1446 by "HEAD KICK" KO at 27 seconds of round 1.
      • Saturday Prelim Round 2
        • Evan Thompson defeated Alejandro A. Soto, San Jose, San Jose, Costa Rica, 3-1/1, AB: 4-1/0, 185, 5'6", 35, 7-6-73 Self, (506) 88601616 by unanimous decision, 30-27 on all 3 judges cards.
        • Michael Bevis defeated Michael Riley II, Apoka, Florida, USA, 1-2/1, 185, 6', 22, 11-9-86 Mark Kern, (407) 830-7111 by unanimous decision, 30-27 on all 3 judges cards.

___________________________

  • Cruiserweight 180.1 lbs. - 190 lbs. - 81.5 kg - 86.3 kg.
    MUAY THAI RULES
    1. CHAMPION: Michael Gerbick, Alpharetta, Georgia, USA, 3-2/0, 188, 6'2", 19, 4-24-90, Michael Raymond, (770) 841-3743, defeated
    2. Dustin Holyko, New Symrna, Florida, USA, 3-2/0, 189, 6', 24, 11-10-84, Mike Vazquez, (386) 689-0498 by split decision, 29-28, 29-28 & 28-29.

___________________________

  • Heavyweight 190.1 lbs. - 215 lbs. - 86.4 kg - 97.7 kg.
    FULL CONTACT RULES
    1. CHAMPION: Wade Haynes, Jacksonville, Florida, USA, 9-1/1, 195, 6', 25, 11-8-83, defeated
    2. William Ferrell, Orange Park, Florida, USA 0-1/0, 210, 6', 39, 8-22-69 Derek Hull, (904) 779-5844 by TKO at :36 seconds of round 2.

___________________________

  • Heavyweight 190.1 lbs. - 215 lbs. - 86.4 kg - 97.7 kg.
    INTERNATIONAL RULES
    1. CHAMPION: John Savage, Groveport, Ohio, USA, 7-1/3, 210, 6'1", 35, 9-18-73 Self, (614) 749-9700, defeated
    2. William Ferrell, Farhad Fathi Port Coquitlam, District Of Columbia Canada Via Iran, 213, 185cm, 33, 9-4-75 Self, (779) 838-0056 by 4th overtime round. After 3 rounds the judges had it 29-27 Fathi, 29-28 Savage and 28-28. On the 4th round, the judges score was unanimous.

___________________________

  • Heavyweight 190.1 lbs. - 215 lbs. - 86.4 kg - 97.7 kg.
    MUAY THAI RULES
    1. CHAMPION: Mojtaba Najim Wazl, Alexandria, Virginia, USA, *3-1/1, 215, 6'2", 26, 7-7-83 Jeff Ruth, (703) 807-0342 defeated
    2. Enock Placid, Daytona Beach, Florida, USA, 1-1/0, 210, 6'4", 21, 7-10-87, Dominique Simmons, (386) 453-3115 by unanimous decision, 29-28, 30-27 & 30-27.
      • Saturday Prelim Round 2
        • Mojtaba Najim Wazl defeated Robin Finley, Calgary, Alberta, Canada, 4-6/3, 215, 6'1", 38, 1-21-71 Mike Miles, (403) 244-8424 by unanimous decision, 30-27 on all 3 judges cards.
        • Enock Placid defeated Sean Hough, Philadelphia, Pennsylvania, USA, 1-2/0, 214, 6'4", 29, 10-1-79, Self, (215) 850-5909, by split decision, 29-28, 29-28 & 28-29.
          • Saturday Prelim Round 1
            • Mojtaba Najim Wazl defeated Patrick La Monica, Port Orange, Florida, USA, 0-1/0, 195, 6', 8-30-82, Mike Vasquez, (386-689-0498, by "HEAD KICK" KO at 1:46 of round 1.
        • (*) Mojtaba Najim Wazl entered the tournament with a record of 0-1.

___________________________

  • Super Heavyweight 215.1 lbs. and above - 97.8 kg And Up
    INTERNATIONAL RULES
    1. CHAMPION: David Sharp, Pacific, Missouri, USA, *2-1/2, 285, 6'3", 28, 1-5-81, Benny Voyles, (636) 271-7006 defeated
    2. Eric Rivera, Davie, Florida, USA, 13-6-1/5, 235, 6'2", 26, 12-2-82, Jose Caal, (754) 423-2861 by unanimous decision, 29-28, 30-27 & 29-28.
      • Saturday Prelim Round 2
        • Eric Rivera defeated Larry Lucas, Hillirrd, Ohio, USA, 0-1/0, 225, 6'4", 37, 9-15-71 Self, (614) 774-0894, by TKO at the break of rounds 1 & 2.
        • David Sharp defeated Cisco Rios, Lake in the Hills, Illinois, USA, 1-2/1, 262, 6', 31, 7-14-77 Rob Zbilski, (847) 669-7833, by TKO at 1:14 of round 2 - 3 Knockdown Rule.
      • (*) David Sharp entered the tournament with a record of 0-1.

___________________________






  • SOME EVENT NOTES
    • Number of bouts Fought: 168
    • Wins by Stop - 49-
      • Wins by Knockouts (KO) -13-
      • Wins by Technical Knock Outs (TKO) -37-
    • Wins by Decisions -119-
      • Wins by Unanimous Decisions -88-
      • Wins by Split Decisions -27-
      • Wins by Majority Decisions -4-
    • Wins By Forfeit: -3-
    • Draws - Overtime Rounds -3-
    • Fighters who entered Tournament with an 0-0 or 0-1 Record, and won the title: -4-
      • Bantamweight Junior Boys MTR 15-16 CHAMPION: Ricky Turcios, Spring, Texas, USA, 2-0/0, 119, 5'8", 16, 6-5-93
      • Bantamweight Adult Men MTR CHAMPION: Conrad Martinez, Chandler, Arizona, USA, 2-0/0, 120, 5'9", 28, 1-22-81
      • Heavyweight Adult Men's MTR CHAMPION: Mojtaba Najim Wazl, Alexandria, Virginia, USA, 3-1/1, 215, 6'2", 26, 7-7-83
      • Super Heavyweight Adult Men's IR CHAMPION: David Sharp, Pacific, Missouri, USA, 2-0/2, 285, 6'3", 28, 1-5-81
    • Quickest KO Stop: 27 seconds.
      • Adult Men's Cruiserweight IR title bout:: Evan Thompson, Simpsonville, South Carolina, USA defeated Michael Bevis, Stuart, Florida, USA by "HEAD KICK" KO at 27 seconds of round 1.






  • INDIVIDUAL TITLES IN ALPHABETICAL ORDER OF FIGHTER

    1. Junior Featherweight JUNIOR BOYS IR 9-10 CHAMPION: Nikita Ababiy, Brooklyn, New York, USA

    2. Welterweight ADULT MEN'S FCR CHAMPION: Clinso Brumfield IV, Capital Heights, Maryland, USA

    3. Light Heavyweight ADULT MEN'S FCR CHAMPION: Simon Buettner, Carpentersville, Illinois, USA

    4. Bantamweight WOMEN'S MTR CHAMPION: Tiffany Connell, Bradenton, Florida, USA

    5. Light Middleweight JUNIOR BOYS MTR 16-17 CHAMPION: Jose De La Barrbra, S. Beloit, Illinois, USA

    6. Junior Lightweight JUNIOR BOYS MTR 10-12 CHAMPION: Alexander Dumas, Lemon Grove, California, USA

    7. Featherweight ADULT MEN'S IR CHAMPION: Patrick George, Augusta, Georgia, USA

    8. Cruiserweight ADULT MEN'S MTR CHAMPION: Michael Gerbick, Alpharetta, Georgia, USA

    9. Welterweight JUNIOR BOYS FCR 14-15 CHAMPION: Beka Gulbatashvili, Brooklyn, New York, USA

    10. Lightweight WOMEN'S FCR CHAMPION: Becki Halloran, Ftn Inn, South Carolina, USA

    11. Junior Featherweight JUNIOR BOYS FCR 8-10 CHAMPION: Keegan Halloran, Ftn Inn, South Carolina, USA

    12. Heavyweight ADULT MEN'S FCR CHAMPION: Wade Haynes, Jacksonville, Florida, USA

    13. Lightweight WOMEN'S MTR CHAMPION: Katherine Johnson, Atlanta, Georgia, USA

    14. Middleweight ADULT MEN'S IR CHAMPION: Nelson "Travis" Jones, Blairsville, Georgia, USA

    15. Featherweight JUNIOR BOYS IR 13-14 CHAMPION: Alban Kaziu, Brooklyn, New York, USA

    16. Light Heavyweight ADULT MEN'S MTR CHAMPION: Tyler Kennedy, Portugal Cove, Newfoundland, Canada

    17. Middleweight WOMEN'S IR CHAMPION: Julie Keppler, Crystal Lake, Illinois, USA

    18. Light Middleweight ADULT MEN'S IR CHAMPION: Nathan Key, Augusta, Georgia, USA

    19. Featherweight JUNIOR BOYS IR 15-16 CHAMPION: Peter Kohout, Tallahassee, Florida, USA

    20. Atomweight JUNIOR BOYS IR 11-12 CHAMPION: Justin Kozinski, Monee, Illinois, USA

    21. Bantamweight WOMEN'S IR CHAMPION: Jackie Lawarance, Burrlington, Ontario, Canada

    22. Welterweight IR CHAMPION: Justin Lawrence, Pacific, Missouri, USA

    23. Lightweight JUNIOR BOYS IR 14-15 CHAMPION: David Lenson, Brooklyn, New York, USA

    24. Bantamweight ADULT MEN'S MTR CHAMPION: Conrad Martinez, Chandler, Arizona, USA

    25. Junior Lightweight JUNIOR BOYS FCR 9-11 CHAMPION: Reshat Mati, Brooklyn, New York, USA

    26. Middleweight JUNIOR BOYS FCR 16-17 CHAMPION: Eli McGlothlin, Sherwood, Arkansas, USA

    27. Middleweight ADULT MEN'S MTR CHAMPION: Sean McKinnon, Calgary, Alberta, Canada

    28. Featherweight ADULT MEN'S FCR CHAMPION: Rass Melet, Burrlington, Ontario, Canada

    29. Junior Welterweight JUNIOR GIRLS IR 8-12 CHAMPION: Katrina Nahe, Antioch, California, USA

    30. Lightweight ADULT MEN'S IR CHAMPION: Edgar Nickson, Augusta, Georgia, USA

    31. Lightweight MTR CHAMPION: Eric Parker, Tampa, Florida, USA

    32. Junior Middleweight JUNIOR GIRLS MODIFIED IR CHAMPION: Kay'ce Petko, Pacific, Missouri, USA

    33. Light Middleweight ADULT MEN'S FCR CHAMPION: Jeremy Ramsey, Pacific, Missouri, USA

    34. Atomweight WOMEN'S FCR CHAMPION: Kenzie Rite, Burrlington, Ontario, Canada

    35. Heavyweight ADULT MEN'S IR CHAMPION: John Savage, Groveport, Ohio, USA

    36. Welterweight WOMEN'S MTR CHAMPION: Dorthy Schultz, Oak Park, Illinois, USA

    37. Junior Middleweight JUNIOR BOUY IR: 13-14 CHAMPION: Jared Scoggins, Simpsonville, South Carolina, USA

    38. Welterweight JUNIOR BOYS FCR 16-17 CHAMPION: Justin Scoggins, Simpsonville, South Carolina, USA

    39. Super Heavyweight, ADULT MEN'S IR CHAMPION: David Sharp, Pacific, Missouri, USA

    40. Welterweight ADULT MEN'S MTR CHAMPION: Troy Sheridan, Scouffville, Ontario, Canada

    41. Featherweight WOMEN'S IR CHAMPION: Kesha Springle, Augusta, Georgia, USA

    42. Lightweight JUNIOR GIRLS FCR 12-13 CHAMPION: Amanda Tallmodge, Collinsville, Illinois, USA

    43. Heavyweight WOMEN'S IR CHAMPION: Constance Thomason, Simpsonville, South Carolina, USA

    44. Cruiserweight ADULT MEN'S IR CHAMPION: Evan Thompson, Simpsonville, South Carolina, USA

    45. Featherweight ADULT MEN'S MTR CHAMPION: Scott Sawade, Mt. Washington, Kentucky, USA

    46. Bantamweight WOMEN'S IR CHAMPION: Mariea Snyder, Sherwood, Arkansas, USA

    47. Bantamweight JUNIOR BOYS IR 14-15 CHAMPION: Nicholas Torrance, Evans, Georgia, USA

    48. Bantamweight JUNIOR BOYS MTR 15-16 CHAMPION: Ricky Turcios, Spring, Texas, USA

    49. Light Middleweight ADULT MEN'S MTR CHAMPION: Joseph Valtellini, Scarboraugh, Ontario, Canada

    50. Welterweight WOMEN'S FCR CHAMPION: Rebekah Verdin, Taylors, South Carolina, USA

    51. Featherweight JUNIOR BOYS FCR 11-12 CHAMPION: Dalton Voyles, Pacific, Missouri, USA

    52. Heavyweight ADULT MEN'S MTR CHAMPION: Mojtaba Najim Wazl, Alexandria, Virginia, USA

    53. Flyweight JUNIOR GIRLS FCR 13-14 CHAMPION: Amanda Zbilski, Lake in the Hills, Illinois, USA







Facts & Records Of Past Tournaments






Few Will Know...

Few people ever know who helps out behind the scene of the IKF World Classic. Above is the first of many photos to be posted in the coming weeks. It's photo of TEAM THUNDER or also known as "Dungeon Muay Thai!" Team Thunder is a non profit club. Sensei David Angel (Front left) runs the school at no cost to these young adults. He dedicates his time, money and talent to the team. Those who are a part of the club consider themselves not only a Team but also a family. Their work this past weekend was OUTSTANDING. Setting up and tearing down the rings, moving the ring on Saturday night, and on and on. They fight under Team Thunder Apopka but they are also proud of their school name and what they represent. Sensei Angel (Who also organized our pre event registration medical staff the past few years) takes kids and young adults from the streets and gives them love, confidence and passes on his talent to them so they have a chance of becoming champions. His dream is to one day see his legacy through these young adults being carried on. We here at the IKF would like to take this moment to thank them all GREATLY for their volunteer help at this years 2009 IKF World Classic to help everyone there fulfill their goals and dreams in making this event an outstanding success.





IKF POINT KICKBOXING




IKF World Classic
IKF Point Kickboxing Results

Orlando, Florida, USA

With the completion of another exciting and successful IKF World Classic Tournament, IKF Point Kickboxingcontinues to enlighten as well as give opportunity to compete in an exciting event such as the semi contact IKF Point Kickboxing© divisions designed for men, women and children 5 years and up.

Once again... this year, the person to beat in the men's division was the flasher and talented senior fighter Enrique Franceschi. Franceschi is gifted with great flexibility, high and fast kicks that his opponents just can't seem to get out of the way of. He mixes his kicks and punches with such fluidity that opponents do not know where the tech. is coming from and in no time flat...bang...he got you yet again with his trademark jump spinning back kick! Its know doubt the man to beat in the IKF World Classic is Enrique as it seems that each year he is getting better and better and more prepared for stiffer competition as the IKF/PKB grows in the World Classic.

Here is a name to remember, Raphael Marascio of Helmets New Jersey - this kid does it all- Grappling, Kickboxing and MMA...you name it, he does it but the real art here is that he is only 7 years old...that's right 7! ( this is not a typo). It's clear to anyone who witnessed this kid competing that he is being groomed for the big leagues and the fight world should be served notice that he is coming and coming to get the recognition he will deserve as one of the best! On this day, he would take on one of the toughest young 7 year old girls I think I have ever seen, Lanna Peoples of Little Rock, Arkansas. She gave Raphael all he could handle on this day. It was obvious that he had to dig for this win. This bout had people screaming to the top of their voices and on their feet! It was indeed one of the most exciting bouts perhaps of the entire event...I know...its semi contact but to see these two so intensed and aggressive was very, very entertaining and was certainly a major highlight of the event as people talked about it all weekend.

Although we had a diverse mix of competitors this year that called for some creative divisions, we hope, that as more people learn of IKF Point Kickboxing that they will register early so that others can see that they will have competition. Also, we are attempting to try and find the right time to host this event at the World Classic. We were informed that we lost about 15 competitors due to changing the competition to the evening as opposed to the morning as it was last year. Some liked it and some had issues with it. Those that we lost would have been fine either way, but just need more time to adjust their personal schedules. We will hopefully come to a conclusion on the best time to have the tournament or whether to have it at all at the IKF World Classic by the end of this year so that everyone can be prepared. Feel free to send your thoughts and comments to johnnyd@akpromotions.org

  • Kids 8-10 Years Old- Heavyweight- High Kick
    1. Julian Paulay, Silver Springs, Maryland, USA - 2009 World Classic IKF Point Kickboxing Champion
    2. Nick Schukneckt, Jasonville, Florida, USA ( Note: Nick a lightwt. also received first place point for fighting out of his weight division)
    3. Nick Daniels, Jacksonville, Florida, USA

  • Pee Wee 6-7 Years Old - Muay Thai- Girls and Boys
    1. Raphael Marascio, Helmetts, New Jersey, USA - 2009 World Classic IKF Point Kickboxing Champion
    2. Lanna Peoples, Little Rock, Arkansas, USA

  • Girls 8-10- High Kick - Lightweight
    1. Honor Greg, Simpsonville, South Carolina, USA - 2009 World Classic IKF Point Kickboxing Champion
    2. Alean Yancy, Cabot, Arkansas, USA

  • Jr. Boys 14-16 Years International Rules
    1. Sam Pauley, Silver Springs, Maryland, USA - 2009 World Classic IKF Point Kickboxing Champion
    2. Russell Greg, Simpsonville, South Carolina, USA

  • Middlewt. Women ( Special Bout)
    1. Heather Zimmerman, Coco Beach, Florida, USA - 2009 World Classic IKF Point Kickboxing Champion

  • Lightweight Men ( Special Bout)
    1. Courtney Whitley, Camden, Arkansas, USA - 2009 World Classic IKF Point Kickboxing Champion

  • Beginner Hvy. Weight Men- International Rules
    1. Brandon Paulino, Orlando, Florida, USA - 2009 World Classic IKF Point Kickboxing Champion
    2. David McCord, Camden, Arkansas, USA

  • Men Cruiserweight - High Kick
    1. Tracy Suttles, Simpsonville, South Carolina, USA - 2009 World Classic IKF Point Kickboxing Champion
    2. Greg Pauley, Silver Springs, Maryland, USA

  • Senior Men (40 years and over)- Cruiserweight- International Rules
    1. Enrique Franceschi, Orlando, Florida, USA - 2008 and now, 2009 World Classic IKF Point Kickboxing Champion
    2. Antonio Ochoa, Hollywood, Florida, USA

  • Men Super Heavyweight- High Kick
    1. Ken Crews, Simpsonville, South Carolina, USA - 2009 World Classic IKF Point Kickboxing Champion
    2. William Ferrell, Jacksonville, Florida, USA

Men's Grand Champion
*Enrique Franceschi*

Orlando, Florida, USA
-Won a pair of Ringstar Shoes valued at $80-

For more information on IKF Point Kickboxing go to www.IKFPKB.com - Continue to review our calendar and hope to see you at the next event!





IKF HOME - NEWS - EVENTS - RANKINGS - SANCTIONING INFO - JOINING IKF - IKF RULES - MERCHANDISE - ISCF