12th ANNUAL
WORLD CLASSIC

Amateur Kickboxing & Muay Thai Championships

Orlando, Florida, USA - JULY, 23rd, 24th & 25th 2010


EVENT RESULTS

Special Thanks To

Who gave FREE Mouthguards to ALL The Fighters


Personal & Team Photos From The
2010 IKF World Classic.

If you had photos done at this years IKF World Classic and would like to purchase some, IKF photographer Glenn Berg can be reached at (530) 305-9453.
Glenn's e-mail address is glennberg@sbcglobal.net and his mailing address is
P.O. Box 372, Newcastle, CA, 95658 - On the web at www.GlennBerg.com

For more Photo info Click HERE.



2010 Qualified Fighters Page


WEDNESDAY, July 28th, 2010, AT 2:00 PM/PST


2010 IKF World Classic Results

268 Fighters showed up to "Walk the Walk!"
Of them, 52 went home with IKF World Classic Title Belts!

(*) Not including the Semi Contact Point Kickboxing & 1 of these fighters did not make weight.





2010 IKF WORLD CLASSIC RESULTS BELOW
FIGHT RECORDS SHOWN ARE THE FIGHTERS RECORDS "AFTER" ALL BOUTS OF THE TOURNAMENT




*9 OF *9 JUNIOR GIRLS
SHOWED UP TO "WALK THE WALK!"

(*) There were actually 11 registered Junior Girls that showed up to fight.
However 2 of them did not have a bout and transferred to the Point Kickboxing Event.

FIGHT RECORDS SHOWN ARE THE FIGHTERS RECORDS "AFTER" ALL BOUTS OF THE TOURNAMENT

___________________________

  • *Flyweight 110.1 lbs. - 120 lbs. - 50.04 Kg - 54.54 Kg.
    (*) CATCH WEIGHT AT 115 lbs.121 lbs.
    FULL CONTACT RULES: 11-12 YEAR OLDS
    1. CHAMPION: Toni Prows, Alpharetta, Georgia, USA, *2-0, 121, 5'5", 12, 5-21-98, Marshall Davis, (770) 777-0845, defeated
    2. Kenna Chamlee, Edmond, Oklahoma, USA, 0-1, 117, 5'7", 12, 3-27-98, Jason Epps, 405-749-5949 by TKO at end of round 1.
      • Saturday Prelim Round 1
        • Toni Prows, defeated Emma Roos, Collinsville, Illinois, USA, 0-2, 115, 5', 11, 7-23-98, Tom Whitaker, (618) 344-9675, by unanimous decision, 30-27, 30-27, 29-28.
          • (*) Toni Prows started the tournament with an 0-0 record.


___________________________



  • *Flyweight 110.1 lbs. - 120 lbs. - 50.04 Kg - 54.54 Kg.
    (*) CATCH WEIGHT AT 115 lbs.121 lbs.
    FULL CONTACT RULES: 14-15 YEAR OLDS
    1. CHAMPION: Gabrielle Labbee, Collinsville, Illinois, USA, 2-3, AB: 2-0/1, 125, 5'4", 15, 8-16-94, Tom Whitaker, (618) 344-9675, defeated
    2. Stephanie Harris, Edmond, Oklahoma, USA, 0-1, 117, 5'7", 15, 2-6-95, Jason Epps, (405) 749-5949 by KO at :29 seconds of round 1.
      • Saturday Prelim Round 1
        • Gabrielle Labbee, defeated Cheyenne Perkins, Portersville, Pennsylvania, USA, 0-1, 125, 5'6", 16, 11-11-93, Tom Cammisa, (724) 287-0386 by unanimous decision, 30-27, 30-27, 29-28.


___________________________



  • Lightweight 130.1 lbs. - 140 lbs. - 59.10 kg - 63.63 kg.
    FULL CONTACT RULES: 14-16 YEAR OLDS
    1. CHAMPION: Stephanie Halcrow, Burlington, Ontario, Canada, *2-0, 140, 5'9", 16, 4-18-94, Muzammal Nawaz, (905) 333-0036, defeated
    2. Amanda Tallmadge, Collinsville, Illinois, USA, 6-3, AB: 2-0/1, 130, 5'3", 14, 1-28-96, Tom Whitaker, (618) 344-9675 by unanimous decision, 30-26, 30-26, 30-26.
      • Saturday Prelim Round 1
        • Stephanie Halcrow, defeated Justine Holsomback, Chatsworth, Georgia, USA, 1-0, 136, 5'4", 16, 7-17-94, Ben Kiker, (706) 273-4916 by TKO at 0:59 of round 2.
          • (*) Stephanie Halcrow started the tournament with an 0-0 record.



61 OF 61 JUNIOR BOYS
SHOWED UP TO "WALK THE WALK!"

FIGHT RECORDS SHOWN ARE THE FIGHTERS RECORDS "AFTER" ALL BOUTS OF THE TOURNAMENT


___________________________



  • Junior Bantamweight 60 lbs. & Below - 27.27 Kg & Below
    FULL CONTACT RULES: 8-9 YEAR OLDS
    1. CHAMPION: Angel Carranza, Hatillo, Puerto Rico, *2-0, 58, 4'4", 8, 11-7-01, Andres Muniz, (787) 962-5864 defeated
    2. Noah Dovin Merritt Island, Florida, USA, 1-1, 55, 4'4", 8, 7-7-02, Ken, by TKO at 0:41 of round 2.
      • Saturday Prelim Round 1:
        • Angel Carranza, defeated Jeffrey Goodson, Fleming Island, Florida, USA, 0-1, 58, 4', 9, 9-7-00, James Smiley, (904) 644-7571 by unanimous decision 30-27, 30-27, 30-27.
        • Noah Dovin, defeateed Cody Gilchrist, Water Valley, Mississippi, USA, 0-1, 60, 4'1", 8, 10-24-01, Steve Shuffield, (662) 473-2724, by unanimous decision 30-27, 30-27, 30-27.
          • (*) Angel Carranza started the tournament with an 0-0 record.


___________________________



  • Junior Featherweight 60.1 lbs. - 70 lbs. - 27.31 Kg - 31.81 Kg.
    MUAY THAI RULES: 12-14 YEAR OLDS
    1. CHAMPION: Adrián Calvo Siles, San Jose Costa Rica, 3-1, 66, 4'5", 14, 3-20-96, Mauncio Calvo, (506) 88275379, defeated
    2. James Isaacs, Apopka, Florida, USA, 1-2/1, 68, 4'2", 12, 12-19-97, Angel Ortiz, 321-439-3240 by unanimous decision, 29-28, 29-28, 30-27.


___________________________



  • Junior Welterweight 80.1 lbs. - 90 lbs. - 36.40 Kg - 40.90 Kg
    FULL CONTACT RULES: 12-13 YEAR OLDS
    1. CHAMPION: Angelo Giuliano, Middleburg, Florida, USA, 2-0, 88, 4'11", 13, 5-15-97, Gene Bautista, (904) 525-9468, defeated
    2. Josue Linares, Casselberry, Florida, USA, 0-2, 85, 4'9", 12, 1-4-98, Mark Kern (407) 830-7111, by CORNER STOPPAGE ( TKO ) at of round 3


___________________________



  • Junior Welterweight 80.1 lbs. - 90 lbs. - 36.40 Kg - 40.90 Kg
    INTERNATIONAL RULES: 11-12 YEAR OLDS
    1. CHAMPION: Reshat Mati, Staten Island, New York, USA, 13-1/4, AB: 4-1/0, 81, 4'8", 11, 9-14-98, Akmoljan Zakirov, (718) 810-6555, defeated
    2. Alexander Dumas, Lemon Grove, California, USA, 12-1/2, 89, 4'11", 11, 2-11-99, Victor Beltran, (619) 424-5425, by unanimous decision, 30-27, 30-27, 29-28.
      • Saturday Prelim Round 1
        • Alexander Dumas, defeated Jules Paulay, Silver Spring, Maryland, USA, 2-1, 89, 5', 11, 8-14-98, Greg Paulay, (202) 997-9693 by TKO at end of round 3.


___________________________



  • Junior Welterweight
    CATCH WEIGHT - 85 Lbs. to 95 Lbs.

    MUAY THAI RULES: 12-13 YEAR OLDS
    1. CHAMPION: Cord Conaway, Belvedere, South Carolina, USA, 19-3/0, 95, 5'1", 13, 6-10-97, Mark Greubel, (706) 284-5926, defeated
    2. Nikolai Raevsky, New Suyua Beach, Florida, USA, 3-6, 88, 5'1", 13, 5-19-98, Dominique Simmons, (386) 453-3115, by TKO at :54 seconds of round 2.
      • Saturday Prelim Round 1
        • Cord Conaway, defeated Nicholas Marrero, Apopka, Florida, USA, 2-3, 89, 4'11", 12, 4-5-98, Angel Ortiz, 321-439-3240, by KO at 1:20 of round 1.
        • Nikolai Raevsky, defeated John Budrevic, Brooksville, Florida, USA, 0-1, 95, 4'11", 12, 12-2-97, Gracie Tampa, (813) 333-0619, by unanimous decision, 29-28, 29-28, 30-27.


___________________________



  • Atomweight 100.1 lbs. - 110 lbs. - 45.5 Kg - 50.00 Kg.
    "CATCH WEIGHT" of 98 lbs. - 108 lbs.

    FULL CONTACT RULES: 12-13 YEAR OLDS
    1. CHAMPION: Daniel Rabkin, Staten Island, New York, USA, 3-0/0, 107, 5'2", 13, 10-15-96, Akmoljan Zakirov, (718) 810-6555, defeated
    2. Bryan Rosado, Hatillo, Puerto Rico, 1-1, 105, 5'4", 12, 1-3-98, Andres Muniz, (787) 962-5864, by TKO at 1:58 of round 1.
      • Saturday Prelim Round 1
        • Daniel Rabkin, defeated Rodney Padgett, St. Augustine, Florida, USA, 0-1, AB: 1-0, 110, 5', 12, 9-14-97, John Mahlow, (904) 449-3560, by unanimous decision, 29-27, 29-27, 29-27.
        • Bryan Rosado, defeated Luke Fulp, Winston-Salem, North Carolina, USA, 0-3, 99, 5'1" 13, 5-9-97, Josh Tufte (336) 462-7913, by by unanimous decision, 30-27, 30-27, 29-28.


___________________________



  • Bantamweight 110.1 lbs. - 120 lbs. - 50.04 Kg - 54.54 Kg.
    INTERNATIONAL RULES: 14-15 YEAR OLDS
    1. CHAMPION: Nicholas Torrance, Evans, Georgia, USA, 20-2/6, 128, 5'5", 15, 12-3-94, Mark Greubel, (706) 737-0911, defeated
    2. John Marone, Simpsonville, South Carolina, USA, 8-3/1, 120, 5'3", 15, 6-29-95, Ray Thompson, (864) 967-3930, by unanimous decision, 30-26, 30-26, 30-25.
      • Saturday Prelim Round 1
        • John Marone, defeated Nicholas Pitre, Fern Park, Florida, USA, 0-1, 112, 5'5", 15, 6-12-95, Kyle Segall, (407) 767-5500, by TKO at 1:18 of round 1.
        • Nicholas Torrance, defeated Russell Berry, Edmond, Oklahoma, USA, 0-1, 120, 5'8", 14, 12-28-95, Jason Epps, 405-749-5949, TKO at 0:40 of round 2.


___________________________



  • Bantamweight 110.1 lbs. - 120 lbs. - 50.04 Kg - 54.54 Kg.
    INTERNATIONAL RULES: 16-17 YEAR OLDS
    1. CHAMPION: Falon Ring, Albuquerque, New Mexico, USA, 7-0, 112, 5'5", 16, 2-6-94, Tony Rosales, (505) 688-0699, defeated
    2. Devon Beasley, Plains, Georgia, USA, 0-2, 120, 5'6", 17, 1-1-93, Ken Hudson, (229) 924-3827, by unanimous decision, 30-24, 30-26, 30-26.


___________________________



  • Featherweight 120.1 - 130 lbs. - 54.59 kg - 59 kg.
    INTERNATIONAL RULES: 16-17 YEAR OLDS
    1. CHAMPION: Dylan Suarez, Orlando, Florida, USA, 3-0/1, 129, 5'6", 17, 2-11-93, Mark Kern, (407) 830-7111, defeated
    2. Jordan Mallamace, Alpharata, Georgia, USA, 1-1, 128, 5'7", 17, 3-20-93, Marshall Davis, (770) 777-0845, by unanimous decision, 30-26, 30-26, 30-26.
      • Saturday Prelim Round 1
        • Jordan Mallamace, defeated Mark Yevdayov, Staten Island, New York, USA, 0-1, 129, 5'7", 17, 6-17-93, Akmoljan Zakirov, (718) 810-6555, by 4th round overtime round. (After 3 rounds it was a draw)
        • Dylan Suarez, defeated Eric Hensen, Belen, New Mexico, USA, 8-5/2, AB: 2-0/2, 128, 5'8", 17, 2-1-93, Tony Rosales, (505) 688-0699, by split decision, 29-28, 29-28, 28-29


___________________________



  • Featherweight 120.1 - 130 lbs. - 54.59 kg - 59 kg.
    MUAY THAI RULES: 16-17 YEAR OLDS
    1. CHAMPION: Ricky Turcios, Spring, Texas, USA, 5-0/1, 129, 5'8", 16, 6-5-93, Daniel Kim, (713) 269-4168, defeated
    2. Zachary Lane, Winter Springs, Florida, USA, 5-2, 129, 5'5", 17, 4-3-93, Bobby Robae, (407) 221-7217, by unanimous decision, 30-27, 30-27, 30-27
      • Saturday Prelim Round 2
        • Ricky Turcios, defeated Mike Weese, Apopka, Florida, USA, 0-2/1, 128, 5'4", 16, 5-31-93, Angel Ortiz, 321-439-3240, by TKO at 1:39 of round 2.
        • Zachary Lane, defeated Nemo Vier, Fairfield, California, USA, 0-1/0, 130, 5'10", 17, 5-26-93, Ramona Carlos, (707) 688-5718, by unanimous decision, 29-28, 30-27, 29-28
          • Saturday Prelim Round 1
            • Ricky Turcios, defeated Terry Welch III, Daytona Beach, Florida, USA, 2-2/1, 129, 5'7", 16, 4-28-94, Mike Vasquez, (386) 689-0498, by unanimous decision, 29-27, 29-27, 29-27.


___________________________



  • Lightweight 130.1 lbs. - 140 lbs. - 59.10 kg - 63.63 kg.
    FULL CONTACT RULES: 15-17 YEAR OLDS
    1. CHAMPION: Brian Rector, Richmond, Virginia, USA, 21-2/3, 134, 5'9", 17, 1-19-93, Rodger Dabney, (804) 346-4235, defeated
    2. Brandon Goracke, Edmond, Oklahoma, USA, 0-1, 135, 5'10", 15, 11-7-94, Jason Epps, 405-749-5949, by unanimous decision, 30-25, 30-26, 28-24.
      • Saturday Prelim Round 2
        • Brian Rector, defeated Aleksandr Gershman, Staten Island, New York, USA, 1-1/0, 135, 5'8", 16, 5-21-94 Akmoljan Zakirov, (718) 810-6555, by unanimous decision, 28-27, 28-27, 28-27


___________________________



  • Lightweight 130.1 lbs. - 140 lbs. - 59.10 kg - 63.63 kg.
    INTERNATIONAL RULES: 12-13 YEAR OLDS
    1. CHAMPION: Jason Milman Staten Island, New York, USA, 1-0, 139, 5'6", 13, 10-20-96, Akmoljan Zakirov, (718) 810-6555, defeated
    2. Tyrahh Watkins, Simpsonville, South Carolina, USA, 1-2/0, 139, 5', 12, 12-17-97, Ray Thompson, (864) 967-3930, by unanimous decision, 30-27, 30-27, 30-27.


___________________________



  • Lightweight 130.1 lbs. - 140 lbs. - 59.10 kg - 63.63 kg.
    INTERNATIONAL RULES: 15-17 YEAR OLDS
    1. CHAMPION: Tommy Beal, Grain Valley, Missouri, USA, *2-0, 140, 5'10", 17, 12-1-92, Phil Jones, (816) 651-5087, defeated
    2. Leonid Orel, Brooklyn, New York, USA, 3-1/0, 136, 5'10", 15, 10-21-94, Akmoljan Zakirov, (718) 810-6555, by unanimous decision, 29-28, 30-27, 30-27
      • Saturday Prelim Round 2
        • Tommy Beal defeated Sam Paulay Silver Spring, Maryland, USA, 5-1, 140, 5'7", 15, 5-2-95, Greg Paulay, (202) 997-9693, by unanimous decision, 30-26, 30-26, 30-26.
        • Leonid Orel defeated Shaun Henson Belen, New Mexico, USA, 5-3/3, 140, 5'8", 17, 10-9-92, Tony Rosales, (505) 688-0699, by unanimous decision, 29-28, 29-28, 30-27.
          • Saturday Prelim Round 1
            • Sam Paulay defeated Jose Rivera Casselberry, Florida, USA, 0-1, 139, 5'9", 16, 12-8-93, Kyle Segall, (407) 767-5500, by unanimous decision, 30-27, 30-27, 30-27.
            • Leonid Orel defeated Raesean Benton Orange Park, Florida, USA, 0-1, 140, 5'7", 16, 6-14-94, James Smiley, (904) 644-7571, by unanimous decision, 30-27, 30-27, 30-27.
              • (*) Tommy Beal started the tournament with an 0-0 record.


___________________________



  • Welterweight 140.1 lbs. to 150 lbs. 62.31 kg - 68.18 kg.
    FULL CONTACT RULES: 15-16 YEAR OLDS
    1. CHAMPION: David Lenson, Staten Island, New York, USA, 14-1/3, AB: 2-2/0, 147, 5'8", 16, 7-16-94, Akmoljan Zakirov, (718) 810-6555 defeated
    2. Matt Gonzales Edmond, Oklahoma, USA, 0-1, 146, 5'11", 15, 3-12-95, Jason Epps, 405-749-5949, by TKO at 1:58 of round 2.
      • Saturday Prelim Round 2
        • David Lenson defeated Tanner Shuffield, Water Valley, Mississippi, USA, 10-4/0, 150, 5'7", 16, 5-17-94, Steve Shuffield, (662) 473-2724, by unanimous decision, 30-27, 30-27, 30-27.


___________________________



  • Welterweight 140.1 lbs. to 150 lbs. 62.31 kg - 68.18 kg.
    INTERNATIONAL RULES: 13-14 YEAR OLDS
    1. CHAMPION: Dennis Marrero Jr., Apopka, Florida, USA, 1-2, 148, 5'10", 14, 8-23-95, Angel Ortiz, 321-439-3240, defeated
    2. Levi Borders, Collinsville, Illinois, USA, 8-5, AB: 3-0, 148, 5'8", 13, 11-26-96, Tom Whitaker, (618) 344-9675, by 4th round overtime decision. (After 3 rounds this bout was a draw)
      • Saturday Prelim Round 2
        • Levi Borders defeated Kyle Stangl-Hess, Port St. Lucie, Florida, USA, 0-1, 148, 5'8", 14, 6-5-96, Rich Kleabir (772) 287-1446, by KO at 0:36 of round 3.


___________________________



  • Light Middleweight 150.1 lbs to 160 lbs. 68.22 kg - 72.72 kg.
    INTERNATIONAL RULES: 15-16 YEAR OLDS
    1. CHAMPION: Harry Duhon, Scott, Louisiana, USA, *2-0, 157, 5'9", 15, 1-25-95, Harry Duhon II, (337) 319-1400, defeated
    2. Jupiter Garson, Longwood, Florida, USA, 6-3/2, 155, 5'8", 16, 5-29-94, Mark Kern, (407) 830-7111, by split decision, 28-29, 30-26, 30-26
      • Saturday Prelim Round 2
        • Harry Duhon defeated Rudy McGlothlin, Bald Knob, Arkansas, USA, 6-3/2, 158, 6', 15, 10-1-94, William McGlothlin, (501) 283-0044, by unanimous decision, 30-26, 29-27, 29-26.
        • Jupiter Garson defeated Donovan Casteel, Germantown, Tennessee, USA, 0-1, 158, 6', 16, 9-16-93, Jonathan Border, (901) 283-0871, by split decision, 30-27, 29-28, 28-29.
          • (*) Harry Duhon started the tournament with an 0-0 record.


___________________________



  • Middleweight 160.1 lbs to 170 lbs. 72.77 kg - 77.27 kg.
    FULL CONTACT RULES: 15-17 YEAR OLDS
    1. CHAMPION: Danny Klick Independence, Missouri, USA, 12-1-1/2, 168, 6'2", 16, 12-24-93, Phil Jones, (816) 651-5087, defeated
    2. Cameron Brooks Water Valley, Mississippi, USA, 3-0/2, MMA: 1-4, 168, 6'1", 17, 3-15-93, Steve Shuffield, (662) 473-2724, by unanimous decision, 30-26, 30-26, 30-26
      • Saturday Prelim Round 2
        • Danny Klick defeated Matthew Fleming Willis, Texas, USA, 0-1, 170, 6'4", 15, 7-7-95, Daniel Kim, (713) 269-4168, by unanimous decision, 30-27, 30-27, 29-28.
        • Cameron Brooks defeated Davis McDonald Edmond, Oklahoma, USA, 0-1, 165, 6'1", 17, 9-18-92, Jason Epps, 405-749-5949, unanimous decision, 29-28, 30-27, 30-27.


___________________________






37 OF 39 ADULT WOMEN
SHOWED UP TO "WALK THE WALK!"
2 DID NOT FIGHT

Lena Hudson, Leslie, Georgia, USA, 2-2, 110, 5', 3-9-86, Ken Hudson (229) 924-3827 - DID NOT MAKE WEIGHT
Amelia Tapusoa, Independence, Missouri, USA, 1-0, 138, 5'2", 27, 4-30-82, Phil Jones, (816) 651-5087 - DID NOT MAKE WEIGHT


FIGHT RECORDS SHOWN ARE THE FIGHTERS RECORDS "AFTER" ALL BOUTS OF THE TOURNAMENT


  • Atomweight 110 lbs. & Below 50.00 kg & Below
    MUAY THAI RULES
    1. CHAMPION: Stephanie Stafford, Augusta, Georgia, USA, 10-7/1, 110, 5'3", 41, 7-13-68 Mark Greubel, (706) 737-0911, defeated
      Brandi Montoya, Los Lunas, New Mexico, USA, 5-1, 110, 5'1", 17, 10-28-92 Tony Rosales, (505) 688-0699, by unanimous decision, 30-26, 30-26, 30-27
      • Saturday Prelim Round 1
        • Stephanie Stafford, defeated Allison Kavanagh, Calgary, Alberta, Canada, 2-3, 110, 5'1", 30, 1-10-80, Mike Miles, (403) 244-8424, by unanimous decision, 29-28, 30-27, 30-27.
        • Brandi Montoya, defeated Alyssa McNabb, Satellite Beach, Florida, USA, 2-1/2, 110, 5'2", 25, 9-5-84 Dan Rawlings, (352) 556-8746, unanimous decision, 30-27, 30-27, 28-29


___________________________



  • Bantamweight: 110.1 to 120 lbs.
    INTERNATIONAL RULES
    1. CHAMPION: Tecia Torres-Moncaio, Tamarac, Florida, USA 9-2/1, 117, 5'1", 20, 8-16-89 Larry Borden, (754) 244-8590, defeated
      Jacqui Bradley, Burlington, Ontario, Canada 2-3, ABX: 3-4/0, 110, 5'5", 34, 4-14-76 Muzammal Nawaz, (905) 333-0036, unanimous decision, 30-27, 30-27, 29-28
      • Saturday Prelim Round 1
        • Tecia Torres-Moncaio, defeated Lakesha Springle, Augusta, Georgia, USA, 5-1/2, 120, 5'2", 30, 11-2-79 Mark Greubel, (706) 737-0911, by majority decision, 30-26, 29-27, 28-28.
        • Jacqui Bradley, defeated Mónica Brenes Mena, San Jose, Costa Rica, 4-2/4, AB: 13-2/5, 115, 5'1", 18, 6-24-91 Mauncio Calvo, (506) 88275379, unanimous decision, 29-28, 29-28, 30-27.
          • Saturday Prelim Round 1
            • Tecia Torres-Moncaio, defeated Lacey Roberts, Denham Springs, Louisiana, USA, 0-1, AB: 0-1/0, 120, 5'6", 28, 12-8-81 Dustin Johnson, (225) 572-5674, unanimous decision, 30-26, 30-26, 30-26.
            • Jacqui Bradley, defeated Nicky Bryant, Jacksonville, Arkansas, USA 7-4/2, 120, 5'8", 21, 7-22-88 Danny Dring, (501) 834-3537, unanimous decision, 30-27, 30-27, 30-27.


___________________________



  • Bantamweight: 110.1 to 120 lbs.
    MUAY THAI RULES
    1. CHAMPION: Monique Travis, Kennesaw, Georgia, USA, 8-0/1, 120, 4'11", 28, 6-14-82, Matt Callahan, (678) 571-0855, defeated
      Robyn Gartner, Quakertown, Pennsylvania, USA, 8-2/2, AB: 1-2/0, 120, 5'4", 28, 9-27-81, James Simpson, (610) 395-2625, by unanimous decision, 30-27, 30-27, 29-28
      • Saturday Prelim Round 2
        • Monique Travis, defeated Marcela Soto Prats, San Jose, Costa Rica, 6-2-1/4, 117, 5'2", 26, 2-25-84, Mauncio Calvo, (506) 88275379, by unanimous decision, 30-27, 30-27, 29-28
        • Robyn Gartner, defeated Christina James, Calgary, Alberta, Canada, 4-4/1, 120, 5'3", 37, 12-30-72, Trevor Smandych, (403) 863-4074, by split decision, 29-28, 29-28, 27-29
          • Saturday Prelim Round 1
            • Monique Travis, defeated Devon Fore, Bunker Hill, West Virginia, USA, 0-2, 120, 5'10", 16, 12-14-93, Lionell Royer, (304) 283-3053, by unanimous decision, 30-26, 30-26, 30-26
            • Christina James, defeated Ashley Acord, North Charleston, South Carolina, USA, 0-1, 120, 5'5", 24, 6-10-85, Self, (413) 313-4118, by unanimous decision, 29-28, 29-28, 29-28
            • Robyn Gartner, defeated Hannah Wilson, Germantown, Tennessee, USA, 3-2/1, 118, 5'4", 19, 8-31-90, Jonathan Border, (901) 283-0871, by split decision, 30-27, 30-27, 28-29.


___________________________



  • Featherweight: 120.1 to 130 lbs
    FULL CONTACT RULES
    1. CHAMPION: Jackie Lachalelle, Oakville, Ontario, Canada, 14-4/1, AB: 10-5/2, 127, 5'1", 21, 11-22-88, Muzammal Nawaz, (905) 333-0036, defeated
      Marlie Davis, Orlando, Florida, USA, 0-1, 127, 5'5", 39, 12-24-70, Clay Frankel, (561) 236-1414, by Unanimous decision, 30-27, 30-27, 30-27.


___________________________



  • Featherweight: 120.1 to 130 lbs.
    INTERNATIONAL RULES
    1. CHAMPION: Amika Olchovik, Augusta, Georgia, USA, 5-0/0, AB: 1-0/0, 130, 5'8", 25, 1-6-55, Mark Greubel, (706) 737-0911, defeated
      Amy Bybee, Seminole, Florida, USA, 1-1, 125, 5'5", 125, 11-10-81, David Bybee, (727) 481-0490, unanimous decision, 30-27, 30-27, 30-27.
      • Saturday Prelim Round 2
        • Amika Olchovik, defeated Jennifer Rebecca Fico, Richland, Georgia, USA, 0-1, 130, 5'8", 32, 8-29-77, Ken Hudson, (229) 924-3827, by TKO at 2:00 of round 1.
        • Amy Bybee, defeated Mary Matia, Cumming, Georgia, USA, 0-2/0, 129, 5'5", 19, 1-2-91, Marshall Davis, (404) 213-0120, unanimous decision, 29-28, 29-28, 30-27.
          • Saturday Prelim Round 1
            • Amika Olchovik, defeated Rachel Seltzer, Atlanta, Georgia, USA, 3-1/0, 129, 5'6", 33, 10-9-76, Philip Botha, (678) 358-3429, unanimous decision, 30-27, 30-27, 30-27.


___________________________



  • Lightweight: 130.1 to 140 lbs.
    INTERNATIONAL RULES
    1. CHAMPION: Sarah Salzgeber, Rice Lake, Wisconsin, USA, 3-2, 139, 5'6", 9-20-84, Justin Whiley (612) 669-5126, defeated
      Allyson Schumacher, Port Saint Lucie, Florida, USA, 1-2/0, 139, 5'6", 22, 7-12-87, Rob Kleabir, (772) 528-3539, by TKO at 1:03 of round 2.
      • Saturday Prelim Round 1
        • Sarah Salzgeber, defeated Tiffany Vennie, Rosewell, Georgia, USA, 0-1, 138, 5'5", 29, 9-15-80, Matthew Callahan, (678) 571-0855, by unanimous decision, 29-27, 29-27, 30-25.
        • Allyson Schumacher, defeated Erin Coker, Baton Rouge, USA, 0-1, 140, 5'6", 40, 3-27-70, Dustin Johnson, (225) 572-5674, by unanimous decision, 30-27, 30-27, 30-27.


___________________________



  • Lightweight: 130.1 to 140 lbs.
    MUAY THAI RULES
    1. CHAMPION: Lindsay Scheer, Louisville, Kentucky, USA, 19-6/1, 139, 5'8", 25, 5-5-85, Eric Haycraft, (502) 224-1611, defeated
      *Adrienne Simmons, Atlanta, Georgia, USA, 2-4, 140, 5'10", 34, 5-23-76, Marshall Berger, (404) 966-5393, by KO at 1:42 of round 3.
      • Saturday Prelim Round 2
        • Lindsay Scheer, defeated Caressa Kibler, Port Orange, Florida, USA, 8-7/0, 132, 5'60", 18, 10-2-91, Dominique Simmons, (386) 453-3115, by split decision, 30-27, 30-27, 28-29
        • Adrienne Simmons, defeated Heather Zimmerman, Coco Beach, Florida, USA, 0-3/0, AB: 4-0, 135, 5'6", 1-7-84, David DiQuollo, (321) 368-9307, by unanimous decision, 29-28, 29-28, 29-28
          • Saturday Prelim Round 1
            • Lindsay Scheer, defeated Misty Proctor, Alexandria, Virginia, USA, 0-1, 140, 5'8", 33, 1-13-77, Teddy Endale, (703) 362-4465, by unanimous decision, 30-29, 30-29, 30-29.
              • (*) After her last bout, Adrienne Simmons past away. For more on this click Here.


___________________________



  • Welterweight: 140.1 to 150 lbs.
    FULL CONTACT RULES
    1. CHAMPION: Charmine Tweet, Qu'Appelle, Saskatchewan, Canada, 10-1-1/0, 148, 6', 33, 4-30-77, James Richard, (708) 697-2006, defeated
    2. Natalia Camarena, Oakville, Ontario, Canada, 1-1, 150, 5'3", 17, 5-17-93, Muzammal Nawaz, (905) 333-0036, by unanimous decision, 30-26, 30-26, 30-26
      • Saturday Prelim Round 1
        • Charmine Tweet, defeated Samantha Bench, Albuquerque, New Mexico, USA, 0-1, 150, 5'1", 18, 1-18-92, Tony Rosales, (505) 865-5414, by unanimous decision, 29-27, 29-27, 29-27.
        • Natalia Camarena, defeated Jessica Cargill, Edmond, Oklahoma, USA, 0-1, 149, 5'8", 36, 10-16-73, Jason Epps, 405-749-5949, by unanimous decision, 30-27, 30-27, 30-27.







161 OF 186 ADULT MEN
SHOWED UP TO "WALK THE WALK!"


25 WERE NO SHOWS

Cody Causey, Plaim, Georgia, USA 0-0, 130, 5'7", 18, 6-10-92 Ken Hudson, (229) 924-3811
Stephen Dorton, Port Orange, Florida, USA 1-0, 130, 5'5", 22, 9-24-87 Mike Vasquez, (386) 689-0498
George Poulos, Davie, Florida, USA 1-2, AB: 1-0, 140, 5'7", 22, 12-22-86 Daniel Pineda, (954) 809-1881
Juan Ayala, Apopka, Florida, USA 0-2, 137, 5'4", 19, 11-10-91 Angel Ortiz, 321-439-3240
Mario Salazar, Tampa, Florida, USA 12-4/1, 140, 5'6", 30, 5-3-80 Self (813) 412-0750
Ryan Badran, Lake Mary, Florida, USA 3-0/0, 139, 5'7", 3-29-86 Alister Wilson (407) 679-6621
Kai Nash, Gainsville, Florida, USA 0-0, 150, 5'7", 30, 1-8-80 Self, (352) 514-5529
Ian Morgans, Glendale, New York, USA 12-2/3, 149, 5'8", 29, 11-9-81 Garrick Hule, (646) 709-3509
Kit Ruddock, Middleton, Georgia, USA 3-1/0, 159, 6'0", 9-02-85 Wayne Barrett, (678) 403-0100
Peter Arbeau, Calgary, Alberta, Canada 23-6-1, 156, 5'11", 25, 9-?-84 Mike Miles (403) 244-8424
David Smith Lee Jr., Sugar Creek, Missouri, USA 0-0/0, 175, 6'2", 23, 1-20-87 Phil Jones, (816) 651-5087
Matthew Zachary, Searcy, Arkansas, USA 2-1/1, 169, 6'1", 24, 8-22-85 Danny Dring, (501) 834-3537
Nathan Boyette, Gainesville, Florida, USA 2-4/0, 165, 6'1", 6-8-83 Ronin MMA
Jonathan Santana, Tampa, Florida, USA 3-0/1, 165, 6'1", 18, 12-8-91 Ray Cole, (813) 787-1276
Asim Zaidi, Miami Beach, Florida, USA 2-0/0, 165, 6', 20, 11-4-89 Self, (786) 390-0381
Michael Plott St. Augustine, Florida, USA 1-0/0, 172, 5'6", *42, 2-23-68 John Marlosso, (904) 449-3560
Drew Edwards, Collierville, Tennessee, USA 7-6/1, AB 1-0/1, 178, 5'10", 2-17-78 John Border (901) 283-0871
Michael Bevis, Port St. Luice, Florida, USA 1-2/1, 189, 6'2", 37, 7-16-72 Rich & Robbie Kleabir, (772) 287-1446
Mike Moore, Ashburn, Georgia, USA AKB 1-3/1, 189, 5'9", 9-22-73 Ken Hudson, (229) 924-3827
Mark MacKinnon, Calgary, Alberta, Canada, 4-0/0, 185, 6', 2-?-88, Mike Miles (403) 244-8424
Carl Darbouze, Coconut Creek, Florida, USA, 3-0/2, 185, 5'11", 24, 9-9-85, Steve Bruno, (619) 392-3812
Jeremy Thompson, Benton, Arkansas, USA 3-1/2, AMMA: 0-1, 190, 6', 30, 12-25-79 Revolution MMA, (501) 776-0606
Jeremy Chastain, Bethlehem, Georgia, USA 0-0, 195, 5'10", 36, 5-27-74 Self, (706) 491-9873
Clive Albury, Marsh Harbour, Abaco, Bahamas 0-0/0, 200, 6'2", 21, 8-2-88 Self, (242) 457-8179
Jason Colleran, Chamblee, Georgia, USA 0-0, 213, 6'2", 27, 5-26-83 Khunpon, (404) 578-0637



FIGHT RECORDS SHOWN ARE THE FIGHTERS RECORDS "AFTER" ALL BOUTS OF THE TOURNAMENT


___________________________



  • Bantamweight 120 lbs. & Below - 54.54 kg & Below
    MUAY THAI RULES
    1. CHAMPION: Derrick McGrath, Portugal, NL, Canada, 3-0/2, 120, 5'6", 20, 8-18-89, Kru James Richard (709) 697-2006, defeated
    2. Daniel Regan, Evans, Georgia, USA, 3-4, 119, 5'10", 21, 8-29-88 Mark Greubel, (706) 737-0911, by unanimous decision, 30-27, 30-27, 30-27.
      • Saturday Prelim Round 1
        • Derrick McGrath defeated Angel Martinez, Ft. Worth, Texas,USA, 0-2, 120, 5'9, 19, 10-31-90, New World Combat, (817) 980-5427. by split decision, 28-29, 29-28, 29-28.


___________________________



  • Featherweight 120.1 - 130 lbs. - 54.59 kg - 59 kg.
    INTERNATIONAL RULES
    1. CHAMPION: Dzhabarov Maxad, Brooklyn, New York, USA, *1-0, 129, 5'4", 22, 4-3-88 Akmoljan Zakirov, (718) 810-6555, defeated
    2. Eugene Broussard, Breaux Bridge, Louisiana, USA, 1-1, 130, 5'8", 26, 12-8-83, Harry Duhon, (337) 319-1400, by unanimous decision, 30-26, 30-26, 29-27.
      • Saturday Prelim Round 1
        • Eugene Broussard defeated Myles Knipper, Memphis, Tennessee, USA, 0-1, 130, 5'8", 22, 5-27-88 Jonathan Border, (901) 283-0871, by unanimous decision, 30-27, 30-27, 29-27.
          • (*) Dzhabarov Maxad started the tournament with an 0-0 record.


___________________________



  • Featherweight 120.1 - 130 lbs. - 54.59 kg - 59 kg.
    MUAY THAI RULES
    1. CHAMPION: Mario Martinez, Ft. Worth, Texas,USA, 8-1, 128, 5'11", 23, 7-12-86, New World Combat (817) 980-5427, defeated
    2. Shawn Ducey, St. John's, New Foundland, Canada, 3-2/1, 130, 5'9", 2-12-88, James Richard (709) 697-2006, by TKO at 1:00 of round 3.
      • Saturday Prelim Round 2
        • Shawn Ducey, defeated Marlon Telmo, Fairfield, California, USA, 2-2-1, AMA: 0-2, 125, 5'6", 32, 9-20-77, Ramona Carlos, (707) 688-5718, by TKO at 1:42 of round 3.
        • Mario Martinez, defeated Eric Grayson, Cocoa, Florida, USA, 0-1, 130, 5'8", 21, 1-24-89, David DiQuollo, (321) 368-9307, by unanimous decision, 30-25, 30-25, 30-25
          • Saturday Prelim Round 1
            • Shawn Ducey, defeated Eric Shellard, Sanford, Florida, USA, 6-6/3, 127, 5'4", 24, 5-21-86, Ran Rivero, (407) 963-9279, by TKO at 1:43 of round 1.
            • Mario Martinez, defeated Nathan Rutowski, South Beloit, Wisconsin, USA, 8-4/4, 130, 5'9", 26, 3-28-84, Craig Monyelle, (815) 389-8501, by KO at 1:56 of round 1.


___________________________



  • Lightweight 130.1 lbs. - 140 lbs. - 59.10 kg - 63.63 kg
    INTERNATIONAL RULES
    1. CHAMPION: Edgar Nickson II, North Augusta, Georgia, USA, 14-2/0, 140, 5'5", 21, 12-8-88, Mark Greubel, (706) 737-0911, defeated
    2. Lantz Edward Nave II, Independence, Missouri, USA, 2-1, AMMA: 8-2, 140, 5'6", 20, 6-14-89, Phil Jones, (816) 651-5087, by split decision, 29-28, 29-28, 28-29.
      • Saturday Prelim Round 2
        • Lantz Edward Nave II, defeated Ephrain Reliford, Altamonte Springs, Florida USA, 10-5/2, 140, 5'6", 19, 9-26-90, Mark Kern, (407) 492-4578, by 4th overtime round unanimous decision. After 3 rounds this bout was a draw.
        • Edgar Nickson II, defeated Patrick Ellison, Port Orange, Florida, USA, 3-2/0, 139, 6', 20, 10-20-89, Dominique Simmons, (386) 453-3115, by split decision, 29-28, 29-28, 27-30
          • Saturday Prelim Round 1
            • Ephrain Reliford, defeated Donald Aikens, Baton Rouge, Louisiana, USA, 0-1, 139, 5'8", 23, 10-19-87 Dustin Johnson, (225) 572-5674, by TKO in round 3.
            • Edgar Nickson II, defeated Joshua Soto, Arecibo, Puerto Rico, 0-1, 138, 5'5", 21, 7-12-88 Andres Muniz, (787) 962-5864, by KO at 1:24 of round 2


___________________________



  • Lightweight 130.1 lbs. - 140 lbs. - 59.10 kg - 63.63 kg
    MUAY THAI RULES
    1. CHAMPION: John Hamm, Calgary, Alberta, Canada, 17-9/4, 140, 5'9", 28, 5-25-82, Trevor Smandych, (403) 457-5425, defeated
    2. Vivek Nakarmi, Falls Church, Virginia, USA. 18-4/0, 140, 5'6", 24, 5-7-86. Teddy Endale, (703) 362-4465, by split decision, 29-28, 29-28, 28-29.
      • Sunday Prelim Round 3
        • Vivek Nakarmi defeated Xavier de Guzman, Toronto, Ontario, Canada, 10-2/3, 132, 5'7", 22, 6-2-88, Michael Perez, (416) 876-0283, by unanimous decision, 30-27, 29-28, 29-28
        • John Hamm defeated Kaleb Plank, Bentonville, Arkansas, USA, 1-1, AMMA: 3-0, 139, 6'1", 28, 8-7-81, Danny Dring, (501) 580-6316, by TKO at 1:04 of round 2
          • Saturday Prelim Round 2
            • Vivek Nakarmi, defeated Manuel Ahumada Rodriguez, San Jose, Costa Rica, 6-3-1/4, AB: 0-1, 137, 5'6", 26, 1-15-84, Mauncio Calvo, (506) 88275379 by decision.
            • Xavier de Guzman defeated Justin Kerlin, Edgewater, Florida, USA, 2-5-1/0, AB: 1-0/1, 139, 5'9", 20, 8-22-89, Mike Vasquez, (386) 689-0498 by decision.
            • John Hamm defeated Louis "Danny" Burale, Port Orange, Florida, USA, 2-2/2, 138, 5'10", 26, 2-21-84 Dominique Simmons, (386) 453-3115 by TKO.
            • Kaleb Plank defeated Scott Trotter, St Augustine, Florida, USA, 0-1, 140, 6', 22, 5-3-88, Noron Martial Arts, (703) 963-5959 by TKO.
              • Saturday Prelim Round 1
                • Vivek Nakarmi, defeated Christian Wilcox, Spring, Texas, USA, 0-1, 140, 5'9", 19, 5-27-91, Daniel Kim, (281) 298-3662, by TKO at 1:12 of round 2.
                • John Hamm, defeated Jeremey A Linoski, Conroe, Texas, USA, 0-1, 139, 5'6", 38, 9-22-71, Daniel Kim, (713) 269-4168, by TKO at 0:47 of round 2.


___________________________



  • Welterweight 140.1 lbs. to 150 lbs. 62.31 kg - 68.18 kg.
    FULL CONTACT RULES
    1. CHAMPION: Clinso C. Brumfield IV, Capitol Heights, Maryland, USA, AKB 22-3/16, AB 8-2-0/8, 150, 6'1", 3-24-91, Clinso Brumfield III, (202) 352-4731, defeated
    2. Julian Valerio, Green Cove Springs, Florida, USA, AK: 4-1, AB: 2-0/2, 148, 5'11, 17, 5-20-92, Gene Bautista, 904-644-7999, by unanimous decision, 30-26, 30-26, 30-27.
      • Saturday Prelim Round 2
        • Clinso C. Brumfield IV defeated Michael Lawrence Kllmaock, Virginia, USA, 10-5-1/4, 149, 5'11", 28, 1-23-82, Roger Dabney, (804) 346-4235, by unanimous decision, 30-27, 30-27, 30-28.
        • Julian Valerio defeated Bryce Benton, Conway, Arkansas, USA, 3-2, 149, 5'11", 22, 7-20-87 Danny Dring (501) 834-3537, by split decision, 28-27, 28-27, 27-29
          • Saturday Prelim Round 1
            • Michael Lawrence defeated Nicholas Wesley, Martinez, Georgia, USA, 2-2/0, 150, 6'1", 20, 4-2-90, Mark Greubel, (706) 737-0911, by unanimous decision, 30-27, 30-27, 30-27.
            • Julian Valerio defeated John McLaughlin Satellite Beach, Florida, USA, 0-1, 142, 5'4", 45, 5-13-65, John Schmidt, (321) 271-6153, by unanimous decision, 29-27, 30-25, 30-24.
            • Bryce Benton defeated Adamson Herrera, San Antonio, Texas, USA, 1-2-1/0, 147, 5'7", 22, 2-11-88, Mike Ortiz, (210) 689-0036, by unanimous decision, 30-27, 30-27, 30-27.


___________________________



  • Welterweight 140.1 lbs. to 150 lbs. 62.31 kg - 68.18 kg.
    INTERNATIONAL RULES
    1. CHAMPION: Alex Barnes, North Little Rock, Arkansas, USA, 8-1/1, 150, 5'9", 19, 3-17-91, Danny Dring, (501) 834-3537, defeated
    2. Calvin Miller, Baton Rouge, Louisisna, USA, 11-1/0, AB: 0-1/0, 145, 5'7", 25, 9-1-84, Dustin Johnson, (225) 572-5674, by split decision, 29-28, 29-28, 28-29.
      • Sunday Prelim Round 3
        • Alex Barnes defeated Chris B Richardson, Augusta, Georgia, USA, 11-3/3, 150, 6', 23, 6-26-87, Mark Greubel, (706) 284-5926, by unanimous decision, 29-27, 29-26, 28-27.
        • Calvin Miller defeated Edgardo Pabon, Rochester, New Yory, USA, 3-1/0, 150, 5'9", 25, 1-20-85, Self, (585) 813-7990, by unanimous decision, 30-27, 29-28, 29-28.
          • Saturday Prelim Round 2
            • Chris B Richardson defeated Tamerlan Akhmadov, Brooklyn, New York, USA, 1-1/0, 147, 5'7", 20, 5-12-90 Akmolian Zakirov, (718) 810-6555, by unanimous decision, 30-26, 30-26, 30-26
            • Alex Barnes defeated Chuck Simmons, Altamonte Springs, Florida, USA, 0-1, 145, 5'6", 31, 11-15-78, Self, (407) 463-9957, by TKO at 0:57 of round 2
            • Edgardo Pabon defeated Jose Angel Gonzalez, Tampa, Florida, USA, 3-3/1, 150, 5'10", 27, 11-1-82, Chief Mario Salazar (813) 412-0750, by 4th overtime round, split decision. After 3 rounds this bout was a draw.
            • Calvin Miller defeated Tom Galdenzi, Houston, Texas, USA, 0-1, 149, 5'9", 21, 1-13-89, John Fletcher, (936) 697-1562, by unanimous decision, 30-25, 30-25, 30-26
              • Saturday Prelim Round 1
                • Tamerlan Akhmadov defeated David Neymour, Land O Lakes, Florida, USA, 3-1/1, 145, 5'5", 29, 7-20-81, Charlie Russo, (727) 748-2419, by unanimous decision, 29-28, 30-27, 29-28.
                • Edgardo Pabon defeated Michael Benken, Port St. Lucie, Florida, USA, 0-4/0, 149, 5'10", 22, 4-29-88, Rich Kleabir, (772) 528-0288, by unanimous decision, 29-26, 30-26, 28-27.
                • Calvin Miller defeated John Shrader, High Springs, Florida, USA, 1-2-1/0, 150, 6', 21, 8-20-88, David Shrader, (352) 870-0833, by unanimous decision, 30-26, 30-26, 29-27


___________________________



  • Welterweight 140.1 lbs. to 150 lbs. 62.31 kg - 68.18 kg.
    MUAY THAI RULES
    1. CHAMPION: Hakeem Dawodu, Calgary, Alberta, Canada, 17-2/6, 145, 5'7", 19, 7-2-91, Mike Miles, (403) 244-8424, defeated
    2. Corey Springer, Conway, Arkansas, USA, 3-3-1, 149, 5'1", 22, 11-19-87, Danny Dring (501) 834-3537, by TKO at 1:58 of round 2.
      • Sunday Prelim Round 3
        • Corey Springer defeated Seth Grabinsky, Calgary, Alberta, Canada, 4-8, 149, 5'10", 20, 12-14-89, Trevor Symandich (403) 863-4074, by unanimous decision, 30-26, 30-26, 30-26.
        • Hakeem Dawodu defeated Joshua Hill, Longwood, Florida, USA, 5-3-0/1, 149, 5'9", 20, 11-24-89, Angel Ortiz, 321-439-3240, by TKO at 1:24 of round 2.
          • Saturday Prelim Round 2
            • Seth Grabinsky defeated Travin Collins, Marsh Harbour, Abaco, Bahamas, 0-1/0, 145, 5'10", 19, 4-5-91, Self, (242) 367-0821, by TKO at 1:30 of round 1.
            • Corey Springer defeated Mike Stripling, South Daytona, Florida, USA, 5-1/0, 150, 5'10", 24, 2-21-86, Dominique Simmons, (386) 453-3115, by unanimous decision, 30-25, 29-27, 30-26.
            • Joshua Hill past Matthew Holland, Royal Palm Beach, Florida, USA, 8-3/2, 149, 5'10", 22, 6-7-88, Alan Bowonthamachakr, (561) 313-1169, due to forfeit because Holland could not continue due to an injury.
            • Hakeem Dawodu defeated Trevor Morgan, Plainfield, Indiana, USA, 0-1, AB: 2-1/1, 149, 5'7", 20, 10-14-89, Ray Sarkine, (317) 241-5425, by unanimous decision, 29-28, 29-28, 30-27
              • Saturday Prelim Round 1
                • Seth Grabinsky defeated Rylee Sisk, Gainsville, Georgia, USA, 2-4/0, 149, 6', 25, 4-9-85, Amir Dadovic, (404) 200-4557, by unanimous decision, 29-28, 30-27, 29-28.
                • Mike Stripling defeated Robert Mosier, Oviedo, Florida, USA, 6-7/0, 150, 6'1", 27, 9-4-82, Paul Marfort, (954) 464-1364, by unanimous decision, 29-28, 30-27, 30-27.
                • Corey Springer defeated Antonio Hernaez, Palm Coast, Florida, USA, 4-5/1, AB: 33-13/20, 145, 5'8", 32, 5-1-78, Mike Vasquez, (386) 689-0498, by KO at 1:27 of round 1.
                • Matthew Holland defeated Jet Kamchamnan, Milton, Georgia, USA, 0-2/0, 150, 5'10", 18, 5-16-92, Michael Raymond, (770) 841-3743, by unanimous decision, 30-25, 30-25, 30-25.
                • Hakeem Dawodu defeated Lance Garza, Greenwell Springs, Louisiana, USA, 0-1, 150, 5'11", 24, 8-30-85, Dustin Johnson, (225) 572-5674, by TKO at 1:03 of round 1.


___________________________



  • Light Middleweight 150.1 lbs to 160 lbs. 68.22 kg - 72.72 kg.
    FULL CONTACT RULES
    1. CHAMPION: Nathan Key, Augusta, Georgia, USA, 27-2/12, AMMA: 2-1, 159, 6'1", 7-21-89 Mark Greubel, (706) 737-0911, defeated
    2. Marco Capobianco, Oakville, Ontario, Canada 22-5/0, AB: 5-2/0, 160, 5'11", 19, 1-31-91, Muzammal Nawaz, (905) 333-0036, by unanimous decision, 30-27, 30-27, 30-27.
      • Saturday Prelim Round 2
        • Nathan Key, defeated Brandon St. James, San Antonio, Texas, USA, 1-1, 158, 5'8, 31, 8-23-78 Mike Ortiz, (210) 689-0036, by TKO at 0:59 of Round 1.
        • Marco Capobianco, defeated Charles Tobin Jr. Orange Park, Florida, USA, 6-2/5, 160, 5'8", 20, 5-8-90 Gene Bautista, (904) 525-9468, by unanimous decision, 30-26, 30-26, 29-27
          • Saturday Prelim Round 1
            • Brandon St James, defeated Justin Suter Kissimiee Florida, USA, 0-1, 160, 5'9", 28, 10-15-81 Self, (786) 436-1255, by split decision, 29-28, 29-28, 28-29.
            • Marco Capobianco, defeated Detwaun O'Connor, Fredericksburg, Virginia, USA, 3-2/1, 155, 5'8", 22, 3-31-88 Chris Manuel, (540) 907-1428, by unanimous decision, 30-27, 30-27, 30-27.
            • Charles Tobin Jr., past Dusty Winkles, Dalton, Georgia, USA, 13-2/5, 160, 5'11", 37, 11-27-72, Ben Kiker, (706) 226-3318, by forfeit.
              (Winkles didn't make weight but was listed in the brackets.)


___________________________



  • Light Middleweight 150.1 lbs to 160 lbs. 68.22 kg - 72.72 kg.
    INTERNATIONAL RULES
    1. CHAMPION: Tony Lester Augusta, Georgia, USA, 13-2-3/0, 160, 5'11", 26, 12-5-83, Mark Greubel, (706) 737-0911, defeated
    2. Rabih Tabbara Altamonte Springs, Florida, USA, 4-2/1, 160, 5'9", 33, 5-2-77, Paul Morfort, (321) 262-7878, by TKO at 0:31 of round 2.
      • Saturday Prelim Round 2
        • Tony Lester defeated Eli McGlothlin, Bald Knob, Arkansas, USA, 16-5/0, 155, 5'11", 18, 3-25-92, William McGlothlin, (501) 283-0044, by TKO at 1:52 of round 1.
        • Rabih Tabbara defeated Nelson Bench, Albuquerque, New Mexico, USA, 1-1, 160, 5'7", 20, 7-5-89, Tony Rosales, (505) 865-5414, by TKO at 1:42 of round 2.
          • Saturday Prelim Round 1
            • Tony Lester defeated S Tristan Drury, Winter Park, Florida, USA, 0-1, 160, 6', 22, 7-15-87, CFMMA, (407) 767-5500, by TKO at 1:07 of round 2.
            • Eli McGlothlin, defeated Kek "Kevin" Lim, Gainsville, Florida, USA, 0-2/0, 160, 5'6", 31, 2-17-79, Mike Lindenmuth, (352) 642-4461, by TKO at 1:24 of round 3.
            • Nelson Bench defeated Leland Greiner, Clear Water, Florida, USA, 0-1, 155, 5'10", 33, 11-24-76, Self, (727) 644-0803, by TKO at 1:39 of round 3.
            • Rabih Tabbara defeated Clay Thomas, Albany, Georgia, USA, 1-1/0, 159, 6', 5-9-90, Ken Hudson (229) 938-9921, TKO at 1:03 of round 1.


___________________________



  • Light Middleweight 150.1 lbs to 160 lbs. 68.22 kg - 72.72 kg.
    MUAY THAI RULES
    1. CHAMPION: Joseph Denick, St Petersburg, Florida, USA, 18-2/0, BX: 2-1/0, 160, 5'7", 29, 4-11-81, Amir Ardebelly, (727) 821-4097, defeated
    2. Chasz Kobea, Tampa, Florida, USA, 6-4/1, 158, 5'9", 27, 10-14-82, Ray Cole, (813) 787-1276, by split decision, 29-28, 29-28, 28-29.
      • Sunday Prelim Round 3
        • Joseph Denick defeated Brian Cleary, Tampa, Florida, USA, 9-6/5, 158, 5'7", 32, 7-19-77 Self (813) 245-5918,
        • Chasz Kobea defeated Eric Ingram, Eads, Tennessee, USA, 4-2/1, AMMA: 6-1, 159, 5'9", 19, 1-15-91, Jonathan Border, (901) 283-0871, by unanimous decision, 30-26, 30-26, 29-28
          • Saturday Prelim Round 2
            • Brian Cleary defeated Jeremy Rayburn, Baton Rouge, Louisiana, USA, 1-1, 160, 5'11", 29, 5-2-81, Dustin Johnson, (225) 572-5674, by unanimous decision, 29-27, 29-27, 30-26.
            • Joseph Denick defeated Troy Taylor, Wimauma, Florida, USA, 1-2, 155, 6', 28, 6-8-81, Dan Rawlings, (352) 556-8746, by unanimous decision, 29-27, 29-27, 30-26.
            • Eric Ingram defeated Jonathan Wester, Rogers, Arkansas, USA, 2-1/1, 159, 6'3", 23, 3-24-87, Kaleb Plank, (479) 774-1268, by unanimous decision, 29-26, 28-27, 30-25.
            • Chasz Kobea defeated Telly Wells, Spring Hill, Florida, USA, 12-4-1/3, 159, 6', 26, 7-18-83, Dan Rawlings, (352) 556-8746, by split decision, 29-28, 29-28, 28-29.
              • Saturday Prelim Round 1
                • Brian Cleary, defeated Emilio Gutierrez, Ft. Worth, Texas,USA, 0-1, 155, 5'10", 29, 12-27-80, Francisco Sanchez, (817) 885-8060, by TKO at 1:55 of round 1.
                • Joseph Denick, defeated Gabriel Cintron, Auburndale, Florida, USA, 2-2/0, 155, 5'9", 22, 10-18-87, Self, (863) 398-0497, by unanimous decision, 29-28, 29-28, 29-28.
                • Eric Ingram, defeated Mark Sayer, Las Vegas, Nevada, USA, 7-6/1, AB: 1-4/0, 160, 5'9", 28, 9-16-81, Ken Hahn, (702) 348-0205, by unanimous decision, 29-28, 29-28, 29-28.
                • Jonathan Wester, defeated Jody Brown Indianapolis, Indiana, USA 0-1, 159, 6', 21, 8-2-88 Ray Sarkine, (317) 241-5425 by majority decision, 30-27, 29-29, 29-28
                • Telly Wells, defeated Robert Matthiessen, Sterlins, Illinois, USA, 2-6/0, 160, 6'1", 31, 12-3-78, Trirong Khuntangta, (815) 590-6527, by unanimous decision, 30-27, 30-27, 30-27.


___________________________



  • Middleweight 160.1 lbs to 170 lbs. 72.77 kg - 77.27 kg.
    FULL CONTACT RULES
    1. CHAMPION: Caleb Plant, Ashland City, Tennessee, USA, 37-8/16, AB: 12-3/0, 170, 6', 18, 7-8-10 Richie Plant, (615) 426-7930, defeated
    2. Greg Green, Belvider, Illinois, USA, 5-1/5, 170, 6'3", 26, 11-19-83 Todd Green, (815) 289-3295, by TKO at end of round 1.
      • Saturday Prelim Round 2
        • Greg Green, past Greg Kehrer, Albany, New York, USA, 0-1, 165, 6', 19, 3-3-91 Fahim Ahmadzui, (518) 944-9800, by forfeit due to injury.
        • Caleb Plant defeated David Bourne, Oakville, Ontario, Canada, 0-1, 168, 5'8", 18, 3-11-92 Muzammal Nawaz, (905) 333-0036, by unanimous decision, 30-26, 30-26, 30-26
          • Saturday Prelim Round 1
            • Caleb Plant defeated Shawn Dahl, White Rock, British Columbia, Canada, 1-1/0, 170, 5'9", 38, 6-24-92, Mostafa Sabeti, (778) 836-4807, by TKO at 1:43 of round 1.


___________________________



  • Middleweight 160.1 lbs to 170 lbs. 72.77 kg - 77.27 kg.
    INTERNATIONAL RULES
    1. CHAMPION: Travis Jones, Blairseville, Georgia, USA, 13-8-1/2, 170, 6', 33, 7-23-76, Ben Kiker, (706) 226-3318, defeated
    2. Justin Fiser, Benton, Arkansas, USA, 6-2/2, 170, 6', 29, 10-14-80, Revolution MMA, (501) 776-0606, by unanimous decision, 30-27, 30-27, 30-27.
      • Saturday Prelim Round 2
        • Travis Jones defeated Henrick Szabados Boynton Beach, Florida, USA, 5-1/0, 170, 6', 43, 4-23-67 Steve Shepherd, (561) 670-6565, by split decision, 29-28, 29-28, 27-30.
        • Justin Fiser defeated Kyle Segall, Oviedo, Florida, USA, 0-1, 170, 6', 24, 6-26-85, Self, (407) 767-5500, by TKO at 1:01 of round 2.
          • Saturday Prelim Round 1
            • Henrick Szabados defeated Fadi Naser, Jax, Florida, USA, 0-1, 170, 5'8", 28, 12-23-81, James Smiley, (904) 644-7571, by TKO at 1:22 of round 1.
            • Justin Fiser defeated Andrew Garcia, Sanford, Florida, USA, 3-1/1, 169, 6', 21, 7-17-88, Mark Kern, (407) 492-4578, by unanimous decision, 30-26, 30-26, 30-27.


___________________________



  • Middleweight 160.1 lbs to 170 lbs. 72.77 kg - 77.27 kg.
    MUAY THAI RULES
    1. CHAMPION: Sean McKinnon, Calgary, Alberta, Canada, 25-4/11, 165, 6', 26, 7-5-83, Trevor Smandych, (403) 457-5425, defeated
    2. Brandon Jones, Rosedale, New York, USA, 7-1/0, 169, 6', 25, 4-13-85, Garrick Hule, (646) 709-3509, by unanimous decision, 29-28, 29-28, 30-27.
      • Sunday Prelim Round 3
        • Sean McKinnon, defeated Matthew Wald, Spring, Texas, USA, 4-1/2, 165, 6', 18, 5-6-92 Daniel Kim, (713) 269-4168, by unanimous decision, 29-26, 29-26, 29-26.
        • Brandon Jones, defeated Mark Stars, Baton Rouge, Louisiana, USA, 5-2/0, 170, 6'3", 33, 12-31-76, Dustin Johnson, (225) 572-5674, by unanimous decision, 30-26, 30-26, 29-27
          • Saturday Prelim Round 2
            • Matthew Wald defeated Damien Rippee, Rio Rancho, New Mexico, USA, 0-1, 163, 6', 31, 11-15-78, Tony Rosales, (505) 865-5414, by KO at 1:40 of round 1.
            • Sean McKinnon defeated Chris Nemethy, Apopka, Florida, USA, 3-4/1, 169, 5'11", 19, 12-2-90, Angel Ortiz, 321-277-1022, by TKO at 1:48 of round 3.
            • Brandon Jones defeated Joseph Herron, Port Orange, Florida, USA, 2-4/0, 168, 5'7", 26, 9-24-83, Dominique Simmons, (386) 453-3115, by unanimous decision, 30-27, 30-27, 30-27.
            • Mark Stars defeated Karl Fazio, Coca Beach, Florida, USA, 0-1, 170, 5'10", 26, 11-22-83, David DiQuollo, (321) 368-9307, by TKO at 1:08 of round 2.
              • Saturday Prelim Round 1
                • Matthew Wald, defeated Brent Sisson Rock Falls, Illinois, USA, 1-2, MMA: 11-1, 170, 6'1", 32, 9-27-77, Trirong Khuntangta, (815) 590-6527, by unanimous decision, 29-28, 29-28, 30-27.
                • Sean McKinnon defeated Costa Khvorostian, St. Johns, Newfoundland, Canada, 6-3/2, AB: 2-0, 169, 6', 20, 5-12-90, James Richard (709) 697-2006, by unanimous decision, 29-28, 29-28, 29-28.
                • Mark Stars defeated Alex Morono, Spring, Texas, USA, 2-3-1/0, 168, 5'11, 19, 8-16-90, Daniel Kim, (713) 269-4168, by split decision, 29-28, 28-29, 29-28.
                • Brandon Jones, past Patrick LaMonica, Port Orange, Florida, USA, 0-2, 169, 6', 27, 8-30-82, Mike Vasquez, (386) 689-0498
                  After an evaluation of his pre bout physical, LaMonica was pulled from the event by the chief ringside doctor.


___________________________



  • Light Heavyweight 170.1 lbs to 180 lbs. - 77.31 kg - 81.81 kg.
    INTERNATIONAL RULES
    1. CHAMPION: Jeremey Garrett, Amarillo, Texas, USA, 4-0/1, 180, 5'9", 9-4-82, Self (806) 681-4403, defeated
    2. Mostafa Sabeti, White Rock, British Columbia, Canada, 67-19-1/15, AB: 1-1, 180, 6'1", 29, 12-9-80, Self, (778) 836-4807, by unanimous decision.
      • Saturday Prelim Round 1
        • Mostafa Sabeti defeated Chase Littlejohn, Americus, Georgia, USA, 1-1/0, AB: 0-1, 178, 5'10", 24, 4-21-86, Ken Hudson, (229) 942-9167, by unanimous decision, 30-26, 30-26, 30-26.
        • Jeremey Garrett, defeated Matthew Dawley, Melbourne, Florida, USA, 1-1/0, 180, 6', 27, 6-2-83 Cesar Buraza, (321) 216-1356, by TKO at 1:36 of round 3.


___________________________



  • Light Heavyweight 170.1 lbs to 180 lbs. - 77.31 kg - 81.81 kg.
    MUAY THAI RULES
    1. CHAMPION: Michael Reid, Minooka, Illinois, USA, 32-4/7, ABX: 12-0/3, 175, 5'10", 16, 2-4-94, Peter Farias, (815) 953-0102, defeated
    2. Larry Briggsm Louisville, Kentucky, USA, 5-5/1, 179, 5'11", 35, 4-14-75, Eric Haycraft, (502) 224-1611, by unanimous decision, 30-27, 30-27, 30-27.
      • Saturday Prelim Round 2
        • Larry Briggs defeated Lavar Watson, Port Orange, Florida, USA, 4-3, 178, 6'6", 26, 4-15-84, Dominique Simmons, (386) 453-3115, by unanimous decision, 29-28, 29-28, 30-27
        • Michael Reid defeated Adam Hensen, Hamilton, Ontario, Canada, 12-5/4, AB: 3-1/1, 178, 5'11", 25, 10-7-84, Muzammal Nawaz, (905) 333-0036, by split decision, 29-28, 30-27, 28-29
          • Saturday Prelim Round 1
            • Lavar Watson defeated Stephen Bobinchuck, Loxahatchee, Florida, USA, 1-2/0, 179, 5'11", 22, 1-2-88, Alan Bowonthamachakr, (561) 313-1169, by split decision, 30-27, 29-28, 28-29
            • Larry Briggs defeated Shane Gadbury, Bettendorf, Iowa, USA, 0-2/0, 180, 5'8", 31, 10-24-78, Adam Anderson, (515) 491-6378, by TKO at 1:42 of round 2.
            • Adam Hensen defeated Bryan Keith, Douglasville, Georgia, USA, 2-2/1, AB: 1-1, 175, 5'8", 39, 6-8-70, Anthony Nieves, (678) 213-3143, by TKO at 1:23 of round 1.


___________________________



  • Cruiserweight 180.1 lbs. - 190 lbs. - 81.5 kg - 86.3 kg.
    FULL CONTACT RULES
    1. CHAMPION: Joseph Corneroli, Greer, South Carolina, USA, 10-2/5, 185, 5'10", 22, 5-25-88 Ray Thompson, (864) 967-3930, defeated
    2. Codie Shuffield, Water Valley, Mississippi, USA 15-2, AMMA: 14-2, 189, 5'10", 20, 10-15-89 Steve Shuffield, (662) 473-2724, in 4th overtime round. (After 3 rounds this was a Draw)
      • Saturday Prelim Round 1
        • Codie Shuffield defeated William McNeil Jr, Jacksonville, Florida, USA, 3-4/0, 189, 6', 32, 10-7-77, Lee Barden/Wade Hanes, (904) 722-0110 by unanimous decision, 30-27, 30-27, 30-27.
        • Joseph Corneroli, defeated Roger Zafata, Albany, New York, USA, 0-1, AB: 12-2/3, 189, 5'11", 24, 5-9-86, Fahim Ahmadzui, (518) 944-9800, by split decision.29-28, 29-28, 28-29.


___________________________



  • Cruiserweight 180.1 lbs. - 190 lbs. - 81.5 kg - 86.3 kg.
    INTERNATIONAL RULES
    1. CHAMPION: Arthur Tapusoa, Independence, Missouri, USA, 3-0/1, AMMA: 1-0, 188, 6'2", 21, 5-30-88, Phil Jones, (816) 651-5087, defeated
    2. William Farrell, Orange Park, Florida, USA, 2-3/0, 189, 6', 39, 8-22-70, Kru Iose, (301) 449-5425, by unanimous decision, 30-25, 29-26, 30-25.
      • Saturday Prelim Round 1
        • Arthur Tapusoa defeated Tyrone Brisby II, Jacksonville, Florida, USA, 8-3/3, MMA Database: 1-3, 186, 6'1", 22, 6-2-88, Billy Mitchell, (904) 982-0327, by TKO at 0:54 of round 1.
        • William Farrell defeated Jeff Norris, Gastonia, North Carolina, USA, 0-1/0, 185, 5'10", 40, 11-14-69, Self, (704) 396-8961, by unanimous decision, 29-26, 29-26, 29-26.


___________________________



  • Cruiserweight 180.1 lbs. - 190 lbs. - 81.5 kg - 86.3 kg.
    MUAY THAI RULES
    1. CHAMPION: Wayne Barrett, Mableton, Georgia, USA, 7-3/5, 181, 6'2", 27, 1-11-83, Malik Lee, (404) 421-4211, past over
    2. Devorius Tubbs, Atlanta, Georgia, USA, 2-0/1, 189, 6'2", 26, 9-27-83, Phillip Botha, (678) 358-3429, by forfeit. Tubbs was injured in his last bout and could not advance.
      • Saturday Prelim Round 2
        • Wayne Barrett past over Jason Bradley, Greenwood, Indiana, USA, 1-1/0, 189, 6'2", 25, 4-18-85, Ray Sarkine, (317) 241-5425, by forfeit. Bradley was injured in his last bout and could not advance.
        • Devorius Tubbs defeated Gavin Knowle, Marsh Harbour, Abaco, Bahamas, 0-1/0, 185, 6'5", 20, 2-25-90, Self, (242) 577-0632, by TKO.
          • Saturday Prelim Round 1
            • Jason Bradley defeated Brian McLemore Coral Springs, Florida, USA, 1-1/0, 189, 5'10", 9-6-74, Bonnie Canino, (754) 246-0162, by split decision, 29-28, 30-27, 27-30.
            • Wayne Barrett defeated Todd Mebane Apopka, Florida, USA, 1-2, 189, 5'8", 20, 6-28-89, Angel Ortiz, 321-439-3240, by TKO at 1:18 of round 1.
            • Devorius Tubbs defeated William Thompson, Port Orange, Florida, USA, 2-3/0, 188, 6'2", 25, 12-19-84, Dominique Simmons, (386) 453-3115, by unanimous decision, 30-27, 30-27, 30-27.


___________________________



  • Heavyweight 190.1 lbs. - 215 lbs. - 86.4 kg - 97.7 kg.
    FULL CONTACT RULES
    1. CHAMPION: Wade Haynes, Jacksonville, Florida, USA, 12-2/3, 210, 6', 26, 11-8-83 Lee Barden, (904) 722-0110, defeated
    2. Mark Philbrick, Wichita, Kansas, USA, 3-2/1, AB: 3-1/0, 209, 6'1", 32, 2-8-78, Mike Khun, (316) 650-7418, by unanimous decision, 30-27, 30-27, 30-27.
      • Saturday Prelim Round 1
        • Wade Haynes defeated Cody Person, Water Valley, Mississippi, USA, 3-2/0, 210, 6', 17, 8-30-92, Steve Shuffield, (662) 473-2724, by unanimous decision, 30-26, 30-26, 30-26.
        • Mark Philbrick, defeated Albert Hernandez, San Antonio, Texas, USA, 0-1, 210, 6'1", 24, 8-25-85, Mike Ortiz, (210) 689-0036 by TKO at 1:05 of round 2.


___________________________



  • Heavyweight 190.1 lbs. - 215 lbs. - 86.4 kg - 97.7 kg.
    INTERNATIONAL RULES
    1. CHAMPION: Wallace Britton, Baton Rouge, Louisiana, USA, 8-0/7, 205, 5'10", 30, 12-22-79 Danny Dring, (501) 834-3537, defeated
    2. John Savage, Hilliosd, Ohio, USA, 11-2/5, 210, 6'1", 36, 9-18-73 Self, (614) 330-6505, TKO at 1:31 of round 1, 3 knockdown rule.
      • Saturday Prelim Round 1
        • John Savage defeated Richard Martinez, Apopka, Florida, USA, 0-1, 215, 5'11", 25, 10-20-84, Kyle Segall, (407) 767-5500, by unanimous decision, 30-27, 30-27, 30-26.


___________________________



  • Heavyweight: 190.1 lbs. - 215 lbs. - 86.4 kg - 97.7 kg.
    MUAY THAI RULES
    1. CHAMPION: Nojim Wali, Fairfax, Virginia, USA, 7-1/3, 215, 6'2", 28, 7-7-82, Nima Mazahri, (703) 731-3663, defeated
    2. Anthony Weber, Vacaville, California, USA, 3-1/2, AMMA: 4-2, 215, 5'10", 21, 10-10-88, Ramona Carlos, (707) 688-5718, by unanimous decision, 30-26, 30-25, 29-27.
      • Sunday Prelim Round 3
        • Nojim Wali defeated Alexis Johns Tucker, Georgia, USA, 2-1/0, 205, 6'2", 28, 6-16-81, Roan Jucao, (404) 638-6088, by unanimous decision, 30-27, 30-26, 30-26.
        • Anthony Weber defeated Chip Woodruff Byromville, Georgia, USA, 1-1/0, 215, 6'1", 9-30-82, Ken Hudson (229) 436-1188, by TKO.
          • Saturday Prelim Round 2
            • Anthony Weber defeated Michael Worrock, Jacksonville, Florida, USA, 0-1, 212, 6'5", 28, 4-28-82, James Smiley, (904) 644-7571 by TKO at 0:44 of Round 1.
            • Chip Woodruff defeated Earl Jones, Jacksonville, Florida, USA, 0-1, 214, 5'11", 27, 10-26-82, James Smiley, (904) 644-7571, by split decision, 30-27, 30-27, 28-29.
            • Alexis Johns defeated Vincent Sanzone, St. Pete, Florida, USA, 7-1/4, AB: 2-0/0, 197, 6', 37, 5-14-75, Amir Ardebelly, (727) 821-4097, by unanimous decision, 30-27, 29-28, 29-27.
            • Nojim Wali defeated Tommy Ruane, Albuquerque, New Mexico, USA, 0-1, 215, 6'2", 37, 11-8-72, Tony Rosales, (505) 865-5414, by TKO at 0:58 of round 1.
              • Saturday Prelim Round 1
                • Nojim Wali defeated John Ladd, Davis, California, USA, 13-2/5, 215, 6'5", 31, 10-6-78, Self, (408) 600-4761, by TKO at 0:24 of round 1.


___________________________



  • Super Heavyweight: 215.1 lbs. and above - 97.8 kg And Up
    INTERNATIONAL RULES
    1. CHAMPION: Kyle Martin, New Orleans, Louisiana, USA, 7-0/4, AMMA: 1-2, 220, 6'3", 24, 11-29-85, Self, (504) 220-6747, defeated
    2. Eric Rivera, Davie, Florida, USA, 17-8-1/5, 235, 6'2", 27, 12-2-82, Jose Caal, (954) 394-7940, by unanimous decision, 29-28, 29-28, 30-27.
      • Sunday Prelim Round 3
        • Eric Rivera defeated Christepher Stallo, St. Petersburg, Florida, USA, 2-1/1, 270, 6'2", 23, 9-18-86 David Bybee, (727) 547-2662, by unanimous decision, 30-27, 30-27, 30-27
        • Kyle Martin defeated Ron Hilton, High Point, North Carolina, USA, 10-5/1, 256, 6'5", 44, 1-22-66, Ms Snyder, (336) 880-4767, by unanimous decision, 30-27, 30-27, 30-27
          • Saturday Prelim Round 2
            • Eric Rivera defeated Taylor Willingham, Byromville, Georgia, USA, 1-3/0, 265, 6'3", 27, 4-22-83, Ken Hudson, (229) 938-9921, KO at of round 1
            • Christepher Stallo defeated Cruz Vazquez, Arecibo, Puerto Rico, 0-1, 255, 5'11", 23, 3-6-87, Andres Muniz, (787) 962-5864, by TKO at 1:12 of round 1.
            • Kyle Martin defeated Doug Larsen, Americus, Georgia, USA, 0-1, 255, 6'4", 26, 11-15-83, Ken Hudson, (229) 924-3827, by TKO at 1:03 of round 2.
            • Ron Hilton defeated Stephen Griffin, Merritt Island, Florida, USA, 0-1, 225, 6'4", 37, 8-14-73, Phil Collins, (321) 243-6322, by TKO at 1:58 of round 2.
              • Saturday Prelim Round 1
                • Eric Rivera defeated Ron Watters, Middleborg, Florida, USA, 0-2/0, 300, 6'1", 44, 1-22-66, James Smiley, (904) 644-7571, by unanimous decision, 30-26, 30-26, 30-26.
                • Kyle Martin defeated Marcus Young, Tampa, Florida, USA, 2-1/0, 284, 6'7", 23, 9-11-86. Jeff & Joey Bayer, (813) 784-3821, by unanimous decision, 29-28, 29-27, 29-26.






  • SOME EVENT NOTES
    • Number of bouts Fought: 210
    • Wins by Stop -65-
      • Wins by Knockouts (KO) 9
      • Wins by Technical Knock Outs (TKO) 56
    • Wins by Decisions 135
      • Wins by Unanimous Decisions 112
      • Wins by Split Decisions 22
      • Wins by Majority Decisions 1
    • Wins By Forfeit: 4
    • Draws - Overtime Rounds 4
    • Bouts Advancing due to Other Reasons: -2-
    • Fighters who entered Tournament with an 0-0 or 0-1 Record, and won the title: 6
    • Quickest KO Stop:
      • KO: 1. Flyweight 110.1 lbs. - 120 lbs, Full Contact Rules, Ages 14-15
        Gabrielle Labbee, Collinsville, Illinois, USA, 2-3 defeated 2. Stephanie Harris, Edmond, Oklahoma, USA, 0-1 by KO at 29 seconds of round 1.

      • TKO: Heavyweight: 190.1 lbs. - 215 lbs. Muay Thai Rules
        Nojim Wali, Fairfax, Virginia, USA, 7-1/3 defeated John Ladd, Davis, California, USA, 13-2/5, by TKO at :24 seconds of round 1.



So... WHERE did the "51"
2010 IKF World Classic Title Belts Go?
Look Below To See...

WHO
Brought Home IKF Gold From The 2010 IKF World Classic...



  • INDIVIDUAL TITLES IN ALPHABETICAL ORDEDR OF FIGHTER

    1. Alex Barnes, North Little Rock, Arkansas, USA, 8-1/1, 150, 5'9", 19, 3-17-91, Danny Dring
    2. Wayne Barrett, Mableton, Georgia, USA, 7-3/5, 181, 6'2", 27, 1-11-83, Malik Lee
    3. Tommy Beal, Grain Valley, Missouri, USA, 2-0, 140, 5'10", 17, 12-1-92, Phil Jones
    4. Wallace Britton, Baton Rouge, Louisiana, USA, 8-0/7, 205, 5'10", 30, 12-22-79 Danny Dring
    5. Clinso C. Brumfield IV, Capitol Heights, Maryland, USA, AKB 22-3/16, AB 8-2-0/8, 150, 6'1", 3-24-91, Clinso Brumfield III
    6. Angel Carranza, Hatillo, Puerto Rico, 2-0, 58, 4'4", 8, 11-7-01, Andres Muniz
    7. Cord Conaway, Belvedere, South Carolina, USA, 19-3/0, 95, 5'1", 13, 6-10-97, Mark Greubel
    8. Joseph Corneroli, Greer, South Carolina, USA, 10-2/5, 185, 5'10", 22, 5-25-88 Ray Thompson
    9. Hakeem Dawodu, Calgary, Alberta, Canada, 17-2/6, 145, 5'7", 19, 7-2-91, Mike Miles
    10. Joseph Denick, St Petersburg, Florida, USA, 18-2/0, BX: 2-1/0, 160, 5'7", 29, 4-11-81, Amir Ardebelly
    11. Harry Duhon, Scott, Louisiana, USA, 2-0, 157, 5'9", 15, 1-25-95, Harry Duhon II,
    12. Jeremey Garrett, Amarillo, Texas, USA, 4-0/1, 180, 5'9", 9-4-82, Self
    13. Angelo Giuliano, Middleburg, Florida, USA, 2-0, 88, 4'11", 13, 5-15-97, Gene Bautista
    14. Stephanie Halcrow, Burlington, Ontario, Canada, 2-0, 140, 5'9", 16, 4-18-94, Muzammal Nawaz
    15. John Hamm, Calgary, Alberta, Canada, 17-9/4, 140, 5'9", 28, 5-25-82, Trevor Smandych
    16. Wade Haynes, Jacksonville, Florida, USA, 12-2/3, 210, 6', 26, 11-8-83 Lee Barden
    17. Travis Jones, Blairseville, Georgia, USA, 13-8-1/2, 170, 6', 33, 7-23-76, Ben Kiker
    18. Nathan Key, Augusta, Georgia, USA, 27-2/12, AMMA: 2-1, 159, 6'1", 7-21-89, Mark Greubel
    19. Danny Klick, Independence, Missouri, USA, 12-1-1/2, 168, 6'2", 16, 12-24-93, Phil Jones
    20. Gabrielle Labbee, Collinsville, Illinois, USA, 2-3, AB: 2-0/1, 125, 5'4", 15, 8-16-94, Tom Whitaker
    21. Jackie Lachalelle, Oakville, Ontario, Canada, 14-4/1, AB: 10-5/2, 127, 5'1", 21, 11-22-88, Muzammal Nawaz
    22. David Lenson, Staten Island, New York, USA, 14-1/3, AB: 2-2/0, 147, 5'8", 16, 7-16-94, Akmoljan Zakirov
    23. Tony Lester, Augusta, Georgia, USA, 13-2-3/0, 160, 5'11", 26, 12-5-83, Mark Greubel
    24. Dennis Marrero Jr., Apopka, Florida, USA, 1-2, 148, 5'10", 14, 8-23-95, Angel Ortiz
    25. Reshat Mati, Staten Island, New York, USA, 13-1/4, AB: 4-1/0, 81, 4'8", 11, 9-14-98, Akmoljan Zakirov
    26. Kyle Martin, New Orleans, Louisiana, USA, 7-0/4, AMMA: 1-2, 220, 6'3", 24, 11-29-85, Self
    27. Mario Martinez, Ft. Worth, Texas, USA, 8-1, 128, 5'11", 23, 7-12-86, New World Combat
    28. Dzhabarov Maxad, Brooklyn, New York, USA, 1-0, 129, 5'4", 22, 4-3-88 Akmoljan Zakirov
    29. Derrick McGrath, Portugal, NL, Canada, 3-0/2, 120, 5'6", 20, 8-18-89, Kru James Richard
    30. Sean McKinnon, Calgary, Alberta, Canada, 25-4/11, 165, 6', 26, 7-5-83, Trevor Smandych
    31. Jason Milman, Staten Island, New York, USA, 1-0, 139, 5'6", 13, 10-20-96, Akmoljan Zakirov
    32. Edgar Nickson II, North Augusta, Georgia, USA, 14-2/0, 140, 5'5", 21, 12-8-88, Mark Greubel
    33. Amika Olchovik, Augusta, Georgia, USA, 5-0/0, AB: 1-0/0, 130, 5'8", 25, 1-6-55, Mark Greubel
    34. Caleb Plant, Ashland City, Tennessee, USA, 37-8/16, AB: 12-3/0, 170, 6', 18, 7-8-10 Richie Plant
    35. Toni Prows, Alpharetta, Georgia, USA, 2-0, 121, 5'5", 12, 5-21-98, Marshall Davis
    36. Daniel Rabkin, Staten Island, New York, USA, 3-0/0, 107, 5'2", 13, 10-15-96, Akmoljan Zakirov
    37. Brian Rector, Richmond, Virginia, USA, 21-2/3, 134, 5'9", 17, 1-19-93, Rodger Dabney
    38. Michael Reid, Minooka, Illinois, USA, 32-4/7, ABX: 12-0/3, 175, 5'10", 16, 2-4-94, Peter Farias
    39. Falon Ring, Albuquerque, New Mexico, USA, 7-0, 112, 5'5", 16, 2-6-94, Tony Rosales
    40. Sarah Salzgeber, Rice Lake, Wisconsin, USA, 3-2, 139, 5'6", 9-20-84, Justin Whiley
    41. Lindsay Scheer, Louisville, Kentucky, USA, 19-6/1, 139, 5'8", 25, 5-5-85, Eric Haycraft
    42. Adrián Calvo Siles, San Jose Costa Rica, 3-1, 66, 4'5", 14, 3-20-96, Mauncio Calvo
    43. Stephanie Stafford, Augusta, Georgia, USA, 10-7/1, 110, 5'3", 41, 7-13-68 Mark Greubel
    44. Dylan Suarez, Orlando, Florida, USA, 3-0/1, 129, 5'6", 17, 2-11-93, Mark Kern
    45. Arthur Tapusoa, Independence, Missouri, USA, 3-0/1, AMMA: 1-0, 188, 6'2", 21, 5-30-88, Phil Jones
    46. Monique Travis, Kennesaw, Georgia, USA, 8-0/1, 120, 4'11", 28, 6-14-82, Matt Callahan
    47. Nicholas Torrance, Evans, Georgia, USA, 20-2/6, 128, 5'5", 15, 12-3-94, Mark Greubel
    48. Tecia Torres-Moncaio, Tamarac, Florida, USA 9-2/1, 117, 5'1", 20, 8-16-89 Larry Borden
    49. Ricky Turcios, Spring, Texas, USA, 5-0/1, 129, 5'8", 16, 6-5-93, Daniel Kim
    50. Charmine Tweet, Qu'Appelle, Saskatchewan, Canada, 10-1-1/0, 148, 6', 33, 4-30-77, James Richard
    51. Nojim Wali, Fairfax, Virginia, USA, 7-1/3, 215, 6'2", 28, 7-7-82, Nima Mazahri




WHAT COUNTRIES AND STATES
Brought Home IKF Gold From The 2010 IKF World Classic...



  • 7 CHAMPIONS FROM CANADA
    • 3 CHAMPIONS FROM ALBERTA, CANADA
      1. Hakeem Dawodu, Calgary, Alberta, Canada, 17-2/6, 145, 5'7", 19, 7-2-91, Mike Miles
      2. John Hamm, Calgary, Alberta, Canada, 17-9/4, 140, 5'9", 28, 5-25-82, Trevor Smandych
      3. Sean McKinnon, Calgary, Alberta, Canada, 25-4/11, 165, 6', 26, 7-5-83, Trevor Smandych

    • British Columbia
      • No Champions

    • Manitoba
      • No Champions

    • New Brunswick
      • No Champions

    • 1 CHAMPION FROM NEWFOUNDLAND, CANADA
      1. Derrick McGrath, Portugal, NL, Canada, 3-0/2, 120, 5'6", 20, 8-18-89, Kru James Richard

    • 2 CHAMPIONS FROM ONTARIO, CANADA
      1. Stephanie Halcrow, Burlington, Ontario, Canada, *2-0, 140, 5'9", 16, 4-18-94, Muzammal Nawaz
      2. Jackie Lachalelle, Oakville, Ontario, Canada, 14-4/1, AB: 10-5/2, 127, 5'1", 21, 11-22-88, Muzammal Nawaz

    • Quebec
      • No Champions

    • 1 CHAMPION FROM SASKATCHEWAN, CANADA
      1. Charmine Tweet, Qu'Appelle, Saskatchewan, Canada, 10-1-1/0, 148, 6', 33, 4-30-77, James Richard

        ______________________________________________
  • 1 CHAMPION FROM COSTA RICA
    • 1 CHAMPION FROM SAN JOSE, COSTA RICA
      1. Adrián Calvo Siles, San Jose Costa Rica, 3-1, 66, 4'5", 14, 3-20-96, Mauncio Calvo

        ______________________________________________
  • 1 CHAMPION FROM PUERTO RICO
    • 1 CHAMPIONS FROM HATILLO, PUERTO RICO
      1. Angel Carranza, Hatillo, Puerto Rico, 2-0, 58, 4'4", 8, 11-7-01, Andres Muniz

        ______________________________________________
  • 42 CHAMPIONS FROM UNITED STATES
    • Alabama
      • No Champions

    • Alaska
      • No Champions

    • Arizona
      • No Champions

    • 1 CHAMPION FROM ARKANSAS
      1. Alex Barnes, North Little Rock, Arkansas, USA, 8-1/1, 150, 5'9", 19, 3-17-91, Danny Dring

    • California
      • No Champions

    • Colorado
      • No Champions

    • Connecticut
      • No Champions

    • Delaware
      • No Champions

    • 6 CHAMPIONS FROM FLORIDA
      1. Joseph Denick, St Petersburg, Florida, USA, 18-2/0, BX: 2-1/0, 160, 5'7", 29, 4-11-81, Amir Ardebelly
      2. Angelo Giuliano, Middleburg, Florida, USA, 2-0, 88, 4'11", 13, 5-15-97, Gene Bautista
      3. Wade Haynes, Jacksonville, Florida, USA, 12-2/3, 210, 6', 26, 11-8-83 Lee Barden
      4. Dennis Marrero Jr., Apopka, Florida, USA, 1-2, 148, 5'10", 14, 8-23-95, Angel Ortiz
      5. Dylan Suarez, Orlando, Florida, USA, 3-0/1, 129, 5'6", 17, 2-11-93, Mark Kern
      6. Tecia Torres-Moncaio, Tamarac, Florida, USA 9-2/1, 117, 5'1", 20, 8-16-89 Larry Borden

    • 10 CHAMPIONS FROM GEORGIA
      1. Wayne Barrett, Mableton, Georgia, USA, 7-3/5, 181, 6'2", 27, 1-11-83, Malik Lee
      2. Travis Jones, Blairseville, Georgia, USA, 13-8-1/2, 170, 6', 33, 7-23-76, Ben Kiker
      3. Nathan Key, Augusta, Georgia, USA, 27-2/12, AMMA: 2-1, 159, 6'1", 7-21-89, Mark Greubel
      4. Tony Lester, Augusta, Georgia, USA, 13-2-3/0, 160, 5'11", 26, 12-5-83, Mark Greubel
      5. Edgar Nickson II, North Augusta, Georgia, USA, 14-2/0, 140, 5'5", 21, 12-8-88, Mark Greubel
      6. Amika Olchovik, Augusta, Georgia, USA, 5-0/0, AB: 1-0/0, 130, 5'8", 25, 1-6-55, Mark Greubel
      7. Toni Prows, Alpharetta, Georgia, USA, 2-0, 121, 5'5", 12, 5-21-98, Marshall Davis
      8. Stephanie Stafford, Augusta, Georgia, USA, 10-7/1, 110, 5'3", 41, 7-13-68 Mark Greubel
      9. Nicholas Torrance, Evans, Georgia, USA, 20-2/6, 128, 5'5", 15, 12-3-94, Mark Greubel
      10. Monique Travis, Kennesaw, Georgia, USA, 8-0/1, 120, 4'11", 28, 6-14-82, Matt Callahan

    • Hawaii
      • No Champions

    • Idaho
      • No Champions

    • 2 CHAMPIONS FROM ILLINOIS
      1. Gabrielle Labbee, Collinsville, Illinois, USA, 2-3, AB: 2-0/1, 125, 5'4", 15, 8-16-94, Tom Whitaker
      2. Michael Reid, Minooka, Illinois, USA, 32-4/7, ABX: 12-0/3, 175, 5'10", 16, 2-4-94, Peter Farias

    • Indiana
      • No Champions

    • Iowa
      • No Champions

    • Kansas
      • No Champions

    • 1 CHAMPION FROM KENTUCKY
      1. Lindsay Scheer, Louisville, Kentucky, USA, 19-6/1, 139, 5'8", 25, 5-5-85, Eric Haycraft

    • 3 CHAMPIONS FROM LOUISIANA
      1. Wallace Britton, Baton Rouge, Louisiana, USA, 8-0/7, 205, 5'10", 30, 12-22-79 Danny Dring
      2. Harry Duhon, Scott, Louisiana, USA, 2-0, 157, 5'9", 15, 1-25-95, Harry Duhon II
      3. Kyle Martin, New Orleans, Louisiana, USA, 7-0/4, AMMA: 1-2, 220, 6'3", 24, 11-29-85, Self

    • Maine
      • No Champions

    • 1 CHAMPION FROM MARYLAND
      1. Clinso C. Brumfield IV, Capitol Heights, Maryland, USA, AKB 22-3/16, AB 8-2-0/8, 150, 6'1", 3-24-91, Clinso Brumfield III

    • Massachusetts
      • No Champions

    • Michigan
      • No Champions

    • Minnesota
      • No Champions

    • Mississippi
      • No Champions

    • 3 CHAMPIONS FROM MISSOURI
      1. Tommy Beal, Grain Valley, Missouri, USA, 2-0, 140, 5'10", 17, 12-1-92, Phil Jones
      2. Danny Klick, Independence, Missouri, USA, 12-1-1/2, 168, 6'2", 16, 12-24-93, Phil Jones
      3. Arthur Tapusoa, Independence, Missouri, USA, 3-0/1, AMMA: 1-0, 188, 6'2", 21, 5-30-88, Phil Jones

    • Montana
      • No Champions

    • Nebraska
      • No Champions

    • Nevada
      • No Champions

    • New Hampshire
      • No Champions

    • New Jersey
      • No Champions

    • 1 CHAMPION FROM NEW MEXICO
      1. Falon Ring, Albuquerque, New Mexico, USA, 7-0, 112, 5'5", 16, 2-6-94, Tony Rosales

    • 5 CHAMPIONS FROM NEW YORK
      1. David Lenson, Staten Island, New York, USA, 14-1/3, AB: 2-2/0, 147, 5'8", 16, 7-16-94, Akmoljan Zakirov
      2. Reshat Mati, Staten Island, New York, USA, 13-1/4, AB: 4-1/0, 81, 4'8", 11, 9-14-98, Akmoljan Zakirov
      3. Dzhabarov Maxad, Brooklyn, New York, USA, 1-0, 129, 5'4", 22, 4-3-88 Akmoljan Zakirov
      4. Jason Milman, Staten Island, New York, USA, 1-0, 139, 5'6", 13, 10-20-96, Akmoljan Zakirov
      5. Daniel Rabkin, Staten Island, New York, USA, 3-0/0, 107, 5'2", 13, 10-15-96, Akmoljan Zakirov

    • North Carolina
      • No Champions

    • North Dakota
      • No Champions

    • Ohio
      • No Champions

    • Oklahoma
      • No Champions

    • Oregon
      • No Champions

    • Pennsylvania
      • No Champions

    • Rhode Island
      • No Champions

    • 2 CHAMPIONS FROM SOUTH CAROLINA
      1. Cord Conaway, Belvedere, South Carolina, USA, 19-3/0, 95, 5'1", 13, 6-10-97, Mark Greubel
      2. Joseph Corneroli, Greer, South Carolina, USA, 10-2/5, 185, 5'10", 22, 5-25-88 Ray Thompson

    • South Dakota
      • No Champions

    • 1 CHAMPION FROM TENNESSEE
      1. Caleb Plant, Ashland City, Tennessee, USA, 37-8/16, AB: 12-3/0, 170, 6', 18, 7-8-10 Richie Plant

    • 3 CHAMPIONS FROM TEXAS
      1. Jeremey Garrett, Amarillo, Texas, USA, 4-0/1, 180, 5'9", 9-4-82, Self
      2. Mario Martinez, Ft. Worth, Texas, USA, 8-1, 128, 5'11", 23, 7-12-86, New World Combat
      3. Ricky Turcios, Spring, Texas, USA, 5-0/1, 129, 5'8", 16, 6-5-93, Daniel Kim

    • Utah
      • No Champions

    • Vermont
      • No Champions

    • 2 CHAMPIONS FROM VIRGINIA
      1. Brian Rector, Richmond, Virginia, USA, 21-2/3, 134, 5'9", 17, 1-19-93, Rodger Dabney
      2. Nojim Wali, Fairfax, Virginia, USA, 7-1/3, 215, 6'2", 28, 7-7-82, Nima Mazahri

    • Washington
      • No Champions

    • West Virginia
      • No Champions

    • 1 CHAMPION FROM WISCONSIN
      1. Sarah Salzgeber, Rice Lake, Wisconsin, USA, 3-2, 139, 5'6", 9-20-84, Justin Whiley

    • Wyoming
      • No Champions





  • MULTIPLE TEAM TITLES

    • 7 CHAMPIONS FROM Team Greubel, Augusta, Georgia, USA
      1. Cord Conaway, Belvedere, South Carolina, USA, 19-3/0, 95, 5'1", 13, 6-10-97, Mark Greubel
      2. Nathan Key, Augusta, Georgia, USA, 27-2/12, AMMA: 2-1, 159, 6'1", 7-21-89, Mark Greubel
      3. Tony Lester, Augusta, Georgia, USA, 13-2-3/0, 160, 5'11", 26, 12-5-83, Mark Greubel
      4. Edgar Nickson II, North Augusta, Georgia, USA, 14-2/0, 140, 5'5", 21, 12-8-88, Mark Greubel
      5. Amika Olchovik, Augusta, Georgia, USA, 5-0/0, AB: 1-0/0, 130, 5'8", 25, 1-6-55, Mark Greubel
      6. Stephanie Stafford, Augusta, Georgia, USA, 10-7/1, 110, 5'3", 41, 7-13-68 Mark Greubel
      7. Nicholas Torrance, Evans, Georgia, USA, 20-2/6, 128, 5'5", 15, 12-3-94, Mark Greubel

    • 5 CHAMPIONS FROM Team Zakirov, Staten Island, New York, USA
      1. David Lenson, Staten Island, New York, USA, 14-1/3, AB: 2-2/0, 147, 5'8", 16, 7-16-94, Akmoljan Zakirov
      2. Reshat Mati, Staten Island, New York, USA, 13-1/4, AB: 4-1/0, 81, 4'8", 11, 9-14-98, Akmoljan Zakirov
      3. Dzhabarov Maxad, Brooklyn, New York, USA, 1-0, 129, 5'4", 22, 4-3-88 Akmoljan Zakirov
      4. Jason Milman, Staten Island, New York, USA, 1-0, 139, 5'6", 13, 10-20-96, Akmoljan Zakirov
      5. Daniel Rabkin, Staten Island, New York, USA, 3-0/0, 107, 5'2", 13, 10-15-96, Akmoljan Zakirov

    • 3 CHAMPIONS FROM Team Jones, Grain Valley, Missouri, USA
      1. Tommy Beal, Grain Valley, Missouri, USA, 2-0, 140, 5'10", 17, 12-1-92, Phil Jones
      2. Danny Klick, Independence, Missouri, USA, 12-1-1/2, 168, 6'2", 16, 12-24-93, Phil Jones
      3. Arthur Tapusoa, Independence, Missouri, USA, 3-0/1, AMMA: 1-0, 188, 6'2", 21, 5-30-88, Phil Jones

    • 2 CHAMPIONS FROM Team Dring, North Little Rock, Arkansas
      1. Alex Barnes, North Little Rock, Arkansas, USA, 8-1/1, 150, 5'9", 19, 3-17-91, Danny Dring
      2. Wallace Britton, Baton Rouge, Louisiana, USA, 8-0/7, 205, 5'10", 30, 12-22-79 Danny Dring

    • 2 CHAMPIONS FROM Team Nawaz, Ontario, Canada
      1. Stephanie Halcrow, Burlington, Ontario, Canada, 2-0, 140, 5'9", 16, 4-18-94, Muzammal Nawaz
      2. Jackie Lachalelle, Oakville, Ontario, Canada, 14-4/1, AB: 10-5/2, 127, 5'1", 21, 11-22-88, Muzammal Nawaz

    • 2 CHAMPIONS FROM Team Smandych, Alberta, Canada
      1. John Hamm, Calgary, Alberta, Canada, 17-9/4, 140, 5'9", 28, 5-25-82, Trevor Smandych
      2. Sean McKinnon, Calgary, Alberta, Canada, 25-4/11, 165, 6', 26, 7-5-83, Trevor Smandych




This years tournament set many new records. Check them out below...









Facts & Records Of Past Tournaments






IKF POINT KICKBOXING




2010 IKF Point Muay Thai World Kickboxing Championship...
Successful and Growing Annually!

Orlando, Florida, USA

This past weekend in Orlando, Florida, the IKF World Classic Kickboxing Championship was the biggest ever in its 12 year history. Fighters literally came from around the world to compete in the Full Contact and the Semi Contact tournament. There were lots of thrills of victory and yes, especially this year, some agony of defeat (more in later articles). However, I think most there would agree that this was the best year ever with stiff competition and a ton of fight fans to cheer the fighters on. Again this year, the semi contact division of IKF Point Muay Thai Kickboxing was a major hit! The IKF PKB as it is called, was scheduled to start on Saturday night at 6:PM. However, due to some delays, the event didn't start until after 7:PM. All those waiting for the event were not disappointed as the action was HOT! Next year, we are working on measures to assure the start of the tournament will be as advertised as we continue to improve the event.

Kicking off the tournament was returning 2009 IKF Point Muay Thai World Classic Kickboxing champion, 8 year old Raphael Marascio of New Jersey who had another classic battle with newcomer Keelie Cargill of Oklahoma. Marascio as always was very aggressive coming in with a barrage of punches and kicks. However, Cargill held her own and fought strong though out the bout although Marascio won the bout unanimously by the judges. Fight fans witnessing this great match screamed and yelled to the top of their voices with delight!

IKF Point Kickboxing is continuing its march across the country and beyond and more people became familiar with its total potential to transform the great sport of kickboxing through its incubator process. Don't miss exciting IKF Point Muay Thai Kickboxing tournaments in your area and get on your way to taking the next step out of the gym.

  • IKF Point Muay Thai / Kickboxing World Classic Champion Kids, 8-10- Boys
    1. Raphael Marascio, New Jersey, USA

  • IKF Point Muay Thai / Kickboxing World Classic Champion Kids, 8-10, Girls
    1. Keelie Cargill, Oklahoma, USA

  • IKF Point Muay Thai / Kickboxing World Classic Champion Kids, 10-11, Boys
    1. Julian Paulay, Washington, D.C., USA

  • IKF Point International Rules / Kickboxing World Classic Champion Kids 8-10 Boys
    1. Jimmy Whitaker, Illinois, USA

  • IKF Muay Thai Rules / Kickboxing World Classic Champion Kids 10-11 Intermediate Boys
    1. Julian Paulay, Washington, DC, USA
      • Runner ups
        • Jacob Shingam, Florida, USA
        • T.J. Labbers, Illinois, USA

  • IKF Point American / Kickboxing World Classic Champion Boys 12 year old
    1. Jared Pearlman, Virginia, USA
      • Runner up
        • Diego Feliciano, Puerto Rico

  • IKF Point American / Kickboxing World Classic Champion Boys 13-14
    1. Hector Navarro, Texas, USA
      • Runner-up
        • David Feliciano, Puerto Rico

  • IKF Point American / Kickboxing World Classic Champion Girls 13-14
    1. Bryana Ortiz, San Antonio, TX
      • Runner ups
        • Vicky Coulson, Oklahoma, USA
        • Michelle Reyes, Puerto Rico

  • IKF Point International Rules / Kickboxing World Classic Champion Boys 15-17
    1. Matt Fleming, Texas, USA
      • Runner ups
        • Eric Hensen, New Mexico, USA

  • IKF Point International Rules / Kickboxing World Classic Champion Boys 12 Years
    1. Fabian Feliciano, Puerto Rico
      • Runner up
        • Josh Gastelum, Vacaville, CA, USA

  • IKF Point International Rules / Kickboxing World Classic Champion Women
    1. Samantha Bench, New Mexico, USA
      • Runner up
        • Grace Almanza, Orlando, Florida, USA

  • IKF Point International Rules / Kickboxing World Classic Champion Girls Men
    1. Costa Khuorstain, Canada
      • Runner ups
        • Carlos Cajigas, Puerto Rico, USA

        • Michael Hastings, Georgia
  • IKF Point American / Kickboxing World Classic Champion Executive Men ( Over 40 ) Light Heavyweight
    1. Lonny Mead, Orlando, Florida, USA
      • Runner up
        • Mark Sayer, Texas, USA

  • IKF Point International Rules / Kickboxing World Classic Champion Mens- Heavyweights
    1. Magnus Rapp, Sweeden
      • Runner up
        • Clive Alburn, Bahamas




Thanks to everyone who participated in this past year's IKF Point Muay Thai World Classic 2010. It was truly a great event with a growing interest. We hope that you will consider joining us for this exciting semi contact event held annually at the IKF World Classic.

For more information on IKF Point Kickboxing go to www.IKFPKB.com - Continue to review our calendar and hope to see you at the next event!




IKF HOME - NEWS - EVENTS - RANKINGS - SANCTIONING INFO - JOINING IKF - IKF RULES - MERCHANDISE - ISCF